evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Demokrasi algısı üzerine

Malumunuz seçimler sonrasında haberlere yansıdığı üzere; Ordu İli Korgan İlçesi Belediye Başkanı Tuncay Kiraz şahsi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile ilçelerindeki beton yolların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a giden oy oranına göre yapılacağını duyurmuş. Korgan Belediye Başkanının bu paylaşımına göre; sıralamada Cumhurbaşkanına en çok oy veren mahalleler yol hizmetlerinden öncelikli olarak yararlanacak; ne var ki en az oyu veren mahalleler hizmetlerden faydalanamayacakmış.

Bu paylaşımı yalanlamayıp; sadece tepkiler üzerine sosyal medya hesabından kaldırdığına göre; başkanın bu paylaşımı bizzat yaptığını düşünerek bu eleştiri yazısını yazmaya karar verdim.

Zira, toplum seçimlerin gerginliği ile bu kadar kutuplaşmışken; partilerin birbirlerine karşı önyargıları ve tahammülsüzlükleri azami seviyelerde seyrederken; üstelik de seçimden bir kez daha zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu balkon konuşmasında bizzat: “81 Milyonun Cumhurbaşkanıyım.” beyanında bulunmuşken; Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, tam anlamıyla ayıp etmiş ve baltayı taşa vurmuştur.

Zira, kendisi Korgan’da sadece bir partiye mensup partililerin değil, tüm vatandaş ve mahallelilerin başkanıdır. Bu bir keyif bağışlama da değil; bizzat bir belediye başkanının sahip olması gereken meslek ahlakının bir tezahürüdür. Keza; daha az oy çıktığı için sözde “cezalandırılan” bir mahalleli; arzu ettiğiniz kişi ya da partiye oy verenlere nazaran bu ülkede daha az vergi ödemiyor; bu ülkede askerlik görevinden muaf tutulmuyor. Öyle değil mi? O halde, adaletli ve eşit davranmak zorundasınız..

Başkanın, başka bir adaya ya da partiye oy verenleri ötekileştirme hakkı olmadığı gibi; bunu açıkça zikretmeye haddi de olmamalıdır, kanaatindeyim. Zira, bu bakış açısı önce başkanın mensubu olduğu partiye, o partinin politikasına ve vatandaş nezdindeki itibarına zarar vermekte olduğundan; parti bazında da başkanın bu söylem ve paylaşımının açık ve net bir şekilde kınanması gerekmektedir.

Ben de buradan ilgili Korgan Belediye Başkanına naçizane bir iki tavsiyede bulunmak isterim:

Başkanım, yaptığınız paylaşım ; “81 Milyonun Cumhurbaşkanıyım” açıklamasını yapan Cumhurbaşkanının beyanı ile açık bir şekilde tezat içermektedir. Siz bir parti il başkanı değil; yetkiniz ve ilçeniz nezdinde bulunan tüm mahalleli ve vatandaşların başkanı olduğunuzu unutmayın.  Siz belki unutabilirsiniz ama vatandaş unutmaz. Unuttuğunuzda ise, sadece paylaşımı kaldırmak değil; haddinizi ve yetkinizi aştığınızın açıklaması ile özür dilemeyi de erdem kabul edin…

Zira, demokrasilerde oy oranına göre hizmet verilmesi vicdana, akla, hukuka ve en önemlisi siyasi ahlaka kati surette aykırıdır. Bazı çevreler, bu paylaşımınızı “dobralık” olarak addedebilir. Bense bu paylaşımı bilmeden yaptıysanız büyük bir “gaf”; bilinçli olarak yaptıysanız da çok büyük bir “had aşımı” olarak görmekteyim.

Bu doğrultuda; Korgan Belediye Başkanının açıklamasını kınıyor; ve en önce kendi mensubu bulunduğu partiye sonra ise başkanı olduğu Korgan İlçesinin vatandaşlarına yaptığı saygısızlık hasebiyle kendisine yaptırım uygulanması gerektiği kanaatini taşıyorum.

Tam da bu noktada Mustafa Kemal Atatürk’ün şu cümlelerinin ne kadar manidar olduğunu düşünüyorum:

“Yöneticiler, iktidara saltanat sürmek için değil, millete hizmet için getirilmişlerdir. Ulusa karşı olan görevlerini kötüye kullandıkları takdirde, şu ya da bu biçimde ulusal iradenin kendi haklarında vereceği kararla karşılaşırlar. Ulus tarafından, ulus adına devleti yönetmeye yetkili kılınanlar, gerektiğinde ulusa hesap vermek zorunda olduklarını bilmelidirler.”


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.