depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

ENSEST

Son günlerde meydana gelen gelişmelerle oldukça tartışılan bir kavram: “ensest”. Sözcük anlamı ise “aile içi yasak ilişki” ya da “ yakın akrabalar arasında gönüllü ya da gönülsüz cinsel ilişki” olarak ifade edilebilir.

*Türk Ceza Kanunu’nun “Cinsel saldırı” başlıklı 102. maddesi, 3. fıkrası c bendinde:

Üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı ya da üvey baba, üvey ana, üvey kardeş, evlat edinen veya evlatlık tarafından,” işlenmesi halinde verilen cezaların yarı oranında artırılmasına hükmedilmiştir.

*Yine Türk Ceza Kanunu’nun “ Çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103. maddesi, , 3. fıkrası c bendinde ise:

Üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı ya da üvey baba, üvey ana, üvey kardeş veya evlat edinen tarafından,” işlenmesi halinde verilen cezaların yarı oranda artırılmasına hükmedilmiştir.

*Türk Ceza Kanunu’nun “Reşit olmayanla cinsel ilişki” başlıklı 104. Maddesi, 2 fıkrasında ise:

“Suçun mağdur ile arasında evlenme yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi hâlinde, şikâyet aranmaksızın, on yıldan on beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” denmektedir.

Özetle, kanun koyucu gönüllü olsun/olmasın belirli bir yaşın altındaki çocuklarla cinsel ilişkiyi ve gönüllü olmayan tüm cinsel ilişkileri (cinsel saldırı suçu) suç olarak nitelendirmekte ve yaptırıma tabi kılmaktadır. Ne var ki, bu suçların failinin çok yakın akraba olması halinde (ki ensest ilişkiler bu gruba dahildir) verilecek cezaların yarı oranda artırılmasına ayrıca hükmedilmiştir.

Son günlerde konuşulan ünlü birinin öz yeğeni ile yaşadığı ilişki ise; tarafların yetişkin olması hasebiyle hukuken suç olmamakla birlikte, ahlaken kesinlikle tasvip edilmeyecek bir durumdur. Ne var ki, ilişkinin yeğenin çocuk olduğu yaşlarda da mevcut olduğunun kanıtlanması halinde şüpheli hakkında TCK ilgili maddeler uyarınca kamu davası açılabilecek ve sanık cezalandırılabilecektir. Aksi takdirde, suç yalnızca TCK’nın “hayasızca hareketler” kapsamında değerlendirilebilecektir ki, savcılıkça da zaten bu suç kapsamında ilgili hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Nitekim, hiç kimsenin aklının almadığı ve kabul etmek istemediği bir Türkiye gerçeğidir; ensest. Ve zannedildiği gibi, ensest ilişkilerin failleri üvey babalar, öz olmayan ağabeyler vs. değil; genellikle öz aile üyeleridir. Kaldı ki, özellikle de ilişki hamilelikle sonuçlanıyorsa, DNA raporlarından da tüm bu dehşet verici gerçeklere ulaşmak mümkündür.

Ne yazık ki, “kol kırılır, yen içinde kalır” atasözünde olduğu gibi; aile üyeleri arasındaki ensest bir ilişkinin varlığından şüphelenen diğer aile üyelerinin duruma sessiz kalması mevcut suçlarla mücadele edilmesi yolundaki en büyük engellerdendir. Nitekim, mesleki tecrübelerimizden babanın veya ağabeyin öz kızıyla ensest ilişkisine tanık olan annelerin dahi, korkudan, mahalle baskısından suça sessiz kaldığı ve dolayısıyla suça ortak olduğuna çoğu zaman tanık olabiliyoruz.

Benim özellikle değinmek istediğim husus ise, bu ilişkilerin yaşanmasının önüne geçmek amacıyla çocuklara daha küçük yaşlardan itibaren mahremiyet eğitiminin verilmesi gerektiği hususudur. Aslında bunu yapması gereken bizzat eğitim kurumlarıdır ancak okul öncesi dönemde bu eğitimin verilmesi ailenin yükümlülüğünde olduğundan; ailelerin (kız ya da erkek çocukları olup olmadığı farketmeksizin) uzmanlara çocuklarına nasıl mahremiyet eğitimi verecekleri hususunda danışmaları hayati önem taşımaktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.