depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

HAYVAN HAKLARI VE YENİ YASA İHTİYACI

Malumunuz yakın zamanda Sakarya’da bir yavru köpeğin ayaklarının ve kuyruğunun kesildiği; yapılan tüm müdahalelere rağmen ise yavru köpeğin kurtarılamadığı haberleri kamuoyunda (haklı olarak) kitlesel bir tepkiye sebep oldu.

Zira, hayvanseverlerin ( ki kanaatimce tüm insanların sahip olması gereken bir özellik bu) uzun süredir talep ettikleri bir hayvan koruma yasası ihtiyacı söz konusu ülkemizde.

Ne var ki, senelerdir aynı eleştiri ve tepkilerin yöneltilmesine karşın; hayvanları hala “can” değil de; “mal-eşya” kabul eden mevcut yasamız (ki o da sahipli hayvanlar için geçerli) yapılan hayvan katliamlarının faillerinin serbestçe aramızda dolaşmasına sebebiyet veriyor. Zira, birinin hayvanına zarar veren, adeta malına zarar vermiş gibi para cezası alıyor; eğer sabıkası yoksa da verilen para cezası süreli olarak erteleniyor. Sonuç itibariyle, hayvanlara karşı işlenen suçlar (neredeyse) yaptırımsız kalıyor.

Öncelikle, sahipli-sahipsiz ayrımının kaldırılması gereklidir. Zira, hayvanlar insanların malı ve eşyası değildir. Sahipli olanlar kadar; sahibi olmayan sokak hayvanlarının da yaşama ve vücut dokunulmazlığı hakları muhafaza edilmelidir. Nasıl “kimsesi olmayan, evsiz“ kimseleri öldürdüklerinde faillerin cezası hafiflemiyor ise; aynı mantığı “ sahipsiz hayvanlar” için“ de düşünmek neden bu kadar zor, inanın insan aklı ve vicdanı anlamıyor.

Sonra, cezaların para cezası ile sınırlı kalması kesinlikle hakkaniyetli değil. Zira, nasıl insan hayatına müdahale eden failler uzun süreli hapis cezalarına çarptırılıyorsa, aynı uzun süreli hapis cezaları hayvanlara eziyet eden ve onları öldürenler için de öngörülmeli.

Zira, bir hayvana bunu yapan, hayvanın hakkını koruyamaması; faili şikayet edememesi ve sesini çıkaramaması ve en önemlisi de bu suçun yaptırımının (neredeyse yok denecek mahiyette) oldukça hafif olması motivasyonları ile hareket ediyor. Zira, hayvanların dili yok. İşte bu yüzdendir ki kanunlar, dünyayı bizimle paylaşan diğer canlıların dili ve vicdanı olmalıdır.

Bu sebeple, uzun yıllardır tartışılması ve ihtiyaç duyulmasına karşın halen bu kanunu çıkarmayan siyasiler; hukukçular; her birimiz; bu hayvanlara bu zulmü uygulayan canilerden hiçbir farkımız olmaksızın bu suçun ortağıyız. Özellikle de siyasiler, bu bağlamda sorumlu ve en az şiddet failleri kadar suçludur!

Dilerim; bu yasa bir an önce ilgili eksiklikler tamamlanarak yürürlüğe girer; biz insanoğlu dünyayı tek başımıza paylaşmadığımızın bir an önce farkına varır ve bu bilinci taşımayan canilerin toplumdan soyutlanmasına ön ayak oluruz…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.