Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

İLK YARDIM EĞİTİMİ ALDINIZ MI?

Geçtiğimiz hafta ölüm halinde başka insanlara hayat kaynağı olmanın vasıtası olan organ bağışı hakkında bilgilendirici bir yazı paylaşmıştım. Bu hafta ise, ölmeden başka insanları hayatta tutacak ilk yardım müdahalesinin önemi ile ilgili naçizane birkaç hususa değinmek istedim.

Bilindiği üzere, iş güvenliğinin artırılmasını amaçlayan mevzuatımıza göre işverenlerin artık işyerlerinde (çalışan sayısına göre değişen oranda) ilk yardım eğitimi almış çalışanlar bulundurma zorunluluğu var.  Ne var ki, ilk yardım eğitimi insanın sadece işyerinde kullanacağı türden bir eğitim değil. Ev hanımları, anneler, babalar, ailesinde kronik rahatsızlık bulunan gençler, kısacası sosyal hayatın içinde olan herkesin ilk yardım bilmesi şart.

Yaptığım araştırma neticesinde Türkiye’de toplamda vakaların sadece %5’inde ilk yardım müdahalesi yapıldığını öğrendim. Diğer bir deyişle, ortalama olarak 20 olaydan sadece 1’inde ilk yardım müdahalesinin yapıldığını düşünmek mümkün. İngiltere’de bu oran %70, Amerika’da ise %50’den fazla. Ambulansın da ortalama olarak olay yerine 10 dakikada ulaştığı, kalbi duran bir insana ise 5 dakika içinde müdahale edilmesi gerektiğini düşünürsek de ilk yardım müdahalesinin hayati derecede önemli olduğunu idrak etmekte zorlanmayız diye düşünüyorum.

Yine aynı araştırmaya göre, ilk yardımla müdahale edilirse hayatta kalma oranları %60’a kadar çıkabiliyor. Türkiye’de ise hayatta kalma oranı tahmin edeceğiniz üzere %1’in altında.

Hepimizin başına gelebilecek bir tehlikeden ve o tehlikeyi bertaraf edebilecek, kendimizin, sevdiklerimizin, yakınlarımızın veya yakınımız olmasa dahi bir başka insanın hayatını kurtarmayı sağlayacak ilk yardım eğitiminin bu sebeple çok çok önemli olduğunu uzun uzun anlatacak değilim. Kalp krizlerinde, boğulmalarda, epilepsi, havale nöbetlerinde, iş kazalarında, trafik kazalarında ve aklınıza gelebilecek her türlü sağlık probleminde uygulayacağınız aslında çok basit yöntemlerle insanları hayatta tutmanız mümkün.

Kızılay’ın eğitim merkezlerinde, ortak sağlık ve güvenlik merkezlerinde (OSGB), veya diğer eğitim merkezlerinde birkaç günde alacağınız eğitimle, yazılı ve uygulamalı sınavı tamamlayarak elde edeceğiniz Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardım Eğitimi Sertifikanızla hayat kurtarabilirsiniz.

Daha önce ilkokul 5. Sınıfta verilen “trafik güvenliği” dersinin, 4+4+4’lük sistemde 4. Sınıfta verilmeye başlandığını öğrendim. Bu ders bünyesinde öğrencilere ilk yardım eğitimi verildiğinden de bahsediliyor.  Ancak, bu dersin uygulamalı olarak gerçek anlamda çocuklara aşılandığından pek emin değilim. Oysaki bir öğrenci için alacağı ilk yardım dersi, hayat bilgisinden, matematikten ve geometriden de önemli, öncelikli. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerekirse ders saatlerini ve uygulamalarını artırarak bu eğitimi insanlara daha küçük yaşlarda aşılamasının inanılmaz önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.

Ancak, hala geç kalmış değilsiniz. Birkaç gün süren eğitim programları ve öğreneceğiniz çok basit yöntemlerle kendinizin, sevdiklerinizin veya herhangi bir insanın hayata tutunmasına vesile olmaktan daha güzel bir duygu mu var?

Bu sebepledir ki, bu eğitimi sadece iş güvenliği mevzuatı gereği işverenin değil bütün insanların önemsemesi gerektiğini bir kez daha naçizane hatırlatmak istedim. Bu eğitimi yeni almaya başlayan biri olarak, herkese şiddetle tavsiye ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.