depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

İŞVERENLERİN DİKKATİNE…

Bilindiği üzere, işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak üç gruba ayrılıyor. 2014 yılının başında hayata geçirilen uygulama ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki tüm işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirilmişti. 1 Temmuz 2016’da başlayan yeni uygulamaya göre ise, işyerleri artık az tehlikeli sınıfında dahi olsa, işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etmek mecburiyetinde. Bu noktada kanun koyucunun sadece 10’dan az çalışanı olan işyerlerinde bir esneklik tanıdığını söyleyebiliriz. Şöyle ki, 10’dan az çalışanı olan, az tehlikeli sınıfındaki işyerlerinde, işverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almak kaydıyla; (işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç)  iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendi yürütebilecek. Yine 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini ise devlet destekleyecek.

 Ancak bunun dışında kalan tüm az tehlikeli işyerleri, ister kamu ister özel sektörde faaliyet gösteriyor olsun, bu uygulamaya 1 Temmuz 2016 itibariyle başlamak zorunda. Zira, işyerleri gerekeni yapmadığında 5 bin ile 10 bin TL arasında değişen cezalarla karşı karşıya gelebilecek ve işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam etmediği her ay için katlanarak artan ve ayda yaklaşık 13 bin liralara kadar çıkabilecek cezaları ödemek mecburiyetinde kalacaktır. Peki getirilen bu yeni uygulama ile neler değişiyor?

*Öncelikle tüm işyerleri iş kazası ve meslek hastalığına karşı risk değerlendirmesi yapacak.
*İşverenler Ortak Sağlı ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet alabilecek.
*Tüm işyerleri acil eylem planı hazırlayacak.
* Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmesi zorunlu. Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim ve belge alacak.

Elbette kanun koyucu, işyerlerinde iş kazalarını ve meslek hastalıklarını engellemek amacıyla bu uygulamaları getiriyor. Doğru da yapıyor. Ancak bunu yaparken ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartları da düşündüğümüzde devletin uygulamaya riayet eden tüm işyerlerine sağladığı desteğin yeterli olmadığını düşünüyorum. Zira en basitinden bir işyerinde bile bir kişinin çalışması durumunda artık o işyerinde bir iş güvenliği uzmanı ve bir işyeri hekiminin de istihdam edileceğini düşünürsek; bu durum işveren açısından oldukça maliyetli olabiliyor. Bu kez de ne yazık ki, çoğu işyeri ya işçi çıkarmak ya da işyerini hep kapamak gibi durumlarla karşı karşıya geliyor. Bu noktada iş güvenliği ve meslek hastalıklarının en aza indirilmesini amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak ve buna uygun düzenlemeleri hayata geçirmekle birlikte; devletin bu uygulamaya riayet eden tüm işyerlerine ciddi oranda destek sağlamasının gerektiği kanaatindeyim. Aksi halde, ne yazık ki zorunlu bu uygulama ile işyerleri küçülmeye gidecek ve ticari hayata katılmayı planlayan yeni girişimcilerin cesareti kırılacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.