Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

"İYİLİK" KAVRAMI ÜZERİNE

Bildiğiniz üzere, bu günlerde sürekli "Palu Ailesi" konuşuluyor. Ailede kaybolduğu bilinen ama kuvvetle ihtimal cinayete kurban giden çok sayıda aile üyesi var. Aile içi tecavüzler, istismarlar, işkence, darp, öldürme ve cesetleri saklamaya kadar giden çok sayıda vahim olay birbirini izlemiş görünüyor.

Şimdi ise, bir TV programı bu olayı açığa çıkarmaya çalışıyor. Programın bu noktada nerede durduğunu, etkili olup olmadığını tartışmayacağım.

Tartışmak istediğim ve vahim olduğunu düşündüğüm husus ise şu; iddialara göre ailede bu kadar travmatik ve sistematik suç işlenmiş ve hatta söylendiğine göre aileden kaçmayı başarabilen bir çocuk devlet koruması altına alınmış iken; sorumlu olduğu düşünülen aile üyeleri hakkında devletimiz, polisimiz, savcımız neden işlem yapmadı? Ailede kayıplar başlamasına rağmen, bu nasıl dikkat çekip; yetkili makamlarca soruşturulmadı?

Ve dikkat çekici bir başka husus ise; tüm suçlardan sorumlu olduğu iddia edilen şüpheli kişi, (söylendiğine göre) bazı aile üyelerini bu suçları birlikte işlemek veya en azından işlenen suçları örtbas etmek amacıyla "olağanüstü güçleri olduğunu beyan ederek" etkisi altına almış.

Yıl 2019 ve halen "olağanüstü güçleri olan", "başka alemlerle irtibata geçen", "üfürükçü", "büyü-yapan", "büyü-bozan" vb. unvanlar kullanarak statü, para ve itibar kazanmaya çalışan insanlardan bahsetmekle zaman harcıyoruz.

Bu insanlara bu itibarı veren de maalesef kabul etmeliyiz ki, yine toplumdaki insanlar, yani vatandaşların ta kendisi...

Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın artık bu ve benzeri olaylardan ders çıkarıp; etkili bir takip yapması, polis ve savcıyla işbirliği yaparak suçlular hakkında ihbar mekanizması işletmesi ve kamuoyunu bu gibi din tacirlerine itibar etmemeleri ve şikayet etmeleri hususunda aydınlatması şart görünüyor.

Dinin "yanlış ellerde" suç işlemek için "araç" olarak kullanıldığında, ne derece korkunç sonuçlar doğurabileceğinin tarafımızca artık idrak edilmesi şart...

Zira, dinler insana doğruyu tembihler. Bir suçun insanoğluna verdiği zarar sebebiyle aynı zamanda bu yüzden dinen de günah sayıldığı aşikarken; sorgulamadan, biat etmeden, araştırmadan ve en önemlisi "okumadan " manevi duyguları istismar edilen vatandaşlarımız yüzünden daha ne kadar yerimizde sayacağız?

Bir filmde denk gelmiştim. Karakter şu minvalde bir cümle zikrediyor:

"Eğer bir insanı doğru yolda tutan tek şey ilahi mükafatsa dostum (ya da aynı mantıkla cehennem azabından duyulan korku), o kişi adinin tekidir."

Açıklaması şu: 

Sadece ödül veya ceza motivasyonu ile doğru yolda iseniz, bu sizi "iyi insan" yapmaz...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.