Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Kayıp-kaçak bedellerinde son durum

Elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin vatandaştan tahsil edilmesini öngören yasa teklifi 4 Haziran'da Meclis'ten geçti. Cumhurbaşkanının da onaylaması durumunda, artık elektrik faturalarında yer alan kayıp-kaçak bedellerinin tüketicilerden tahsili yasal bir zemine kavuşmuş ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun tüketiciler lehine vermiş olduğu: “Abonelerden kayıp-kaçak bedelinin alınamayacağı…” yönündeki karar yasa ile bertaraf edilmiş olacak. Oysaki Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2014 yılında vermiş olduğu kararda, kayıp-kaçak bedellerinin tüm tüketicilerden tahsil edilmesinin neden hukuka aykırı olduğu ayrıntılı bir şekilde gerekçelendirilmiştir.

Şöyle ki;

1-Yargıtay, Kurum’a tüketicilere yapılacak elektrik satışlarında uygulanacak fiyatlandırmaya esas unsurları tespit etme görevi verildiğini kabul etmekle birlikte, bu yetkinin kapsamını 1kw elektrik enerjisinin tüketicilere ulaşıncaya kadarki maliyet ve kar payı olduğunu belirtip; Kurum’a sınırsız bir fiyatlandırma unsuru belirleme yetkisi ve görevi verilmediğinin altını çizmektedir.

2-Yargıtay, elektrik enerjisinin nakli sırasında meydana gelen kayıp bedeli ile başkalarının hırsızlamak suretiyle kullandığı elektrik bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsilini hukuk devleti ve adalet ilkesi ile bağdaştırmamaktadır.

3-Yargıtay, ayrıca kayıp-kaçak bedellerinin faturalarda ayrı bir kalem olarak yansıtılmadığını, bu sebeple kullanıcıların ne kadar kayıp kaçak bedeli ödediklerini bilmediklerini, bu durumun da şeffaf devlet anlayışı ile bağdaşmayacağını vurgulamıştır.

4-Yargıtay bütün bunlara ek olarak kayıp–kaçak bedelinin tüketicilerden tahsil edilmesinin kurumun kayıp elektriği önlemek amacıyla gerekli teknolojik yapıları yapmasını ve kaçak bedelini engellemek amacıyla gerçek failleri bulmak için gereken çabayı göstermesini engelleyeceğini vurgulamıştır.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararında elektrik kayıplarının ve hırsızlıkların önlenmesi ve bedelin gerçek faillerden alınmasının takibinin bizzat kurumca yapılması gerekliliğinin altı çizilmiştir.

İşte, tüm bu gerekçelerle tarafımca da hukuk devleti ve adalet anlayışı ile bağdaşmayan eski uygulamaya son vermeyi amaçlayan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı, ne yazık ki, yakın zamanda meclisten geçen yasa teklifi ile bertaraf edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Tüketici vatandaşlar yerine şirket menfaatlerinin göz önünde bulundurulduğu, bunu yaparken de hukuk devleti ve adalet ilkesinin hiçe sayıldığı bir düzenleme bu hiç kuşkusuz ki. Umarım muhaliflerin ve ilgili örgütlerin konuyu Anayasa Mahkemesine taşımaları sonuçsuz kalmaz ve bu yanlış uygulamadan tez zamanda dönülür. Aksi halde, bırakın bundan sonra kayıp-kaçak bedellerini vatandaşlar olarak ödemeye devam etmeyi, bu zamana kadar kayıp-kaçak bedellerinin iadesi için açılan davalar ve yapılan başvurular sonucu ödenen bedellerin de tüm tüketicilere yansıtılması tehlikesi ile karşı karşıyayız.


MAKALEYE YORUM YAZIN
atakan turkmen atakan turkmen 01.12.2016

Cok guzel bir yazi ozellikle trabzon lobisinin yaptigi kural tanimazligi vurguladgnz icin tebrik ederim lutfen tum basin orduda bu konuda baski yapsin

Selim Selim 01.12.2016

Efendim hangi cağda yaşıyoruz ne nedeniymiş bu redes insan sanları medeniyete sokucakmiş yoksa birilerine mi dokunuyor hala insanlara anlayışsız duygu sömürüsü yapiliyor

Eyüp sarı Eyüp sarı 01.12.2016

Tedes le ilgili yazıyım okudum. Bu tedes yapılırken destekledim ama bu gibi yapılanmaya degil' ilk başta tedesi kuran firmanın feto gurubundan olması hata , İkincisi hadi yaptınız şehirin her yerinde yüz iki yüz metre aralıkla komulması ,gizli kamera konulması tuzak kamera konulması , Şehir kurallara uymak zorunlulugu için çok iyiydi ama her şeyi abartmada üstümüze yok..şehir içi hız limitini aşmadan araç kullanmayı alıştırmak da çok faydalı. Kırmızı ışıkda sürat degil de kırmızı ışıkdan geçeni cekmesi önemli olmalıydı. Diger bir konu araçların hız limitleri ,70,60,50 gibi olmasıda hata,şehir içi trafiklerde sürat tır kamyona 60 olabilir ama komyonet minibüs gibi araçlarıda 50 yada 69 yaparsanız trafigin yogunlaşmasına neden olur. İki altarnatif olmalı,60 ve 70 km de seyir hali olmalı.. Bilinçsiz yapılan hız limiti ben dahil kaç sefer yogunlugu artırdıgını gördüm. Bunda kesinlike degişiklik yapılmalı, Ordu da üç yerde tedes hız sınırı olmalı, Kırmızı ışık ihlali olmaması için tüm lambalardaki kaöeralar kırmızı ışıg baglı olarak güncellenmeli, Hız limiti kameraları şehir girişi ortası ve sonuna yakın üç yerde olmalı.. Ordunun genelinde her yerde hız sınır kameraları konulmuş.. Niyetimiz üzüm yemek olsun bağçıyı dövmek degil..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.