depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

ORTAK VELAYET

Türkiye’nin 14 Mart 1985 tarihinde imzaladığı “11 No’lu Protokol ile Değişik İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmeye Ek 7 No’lu Protokol”ün onaylanmasının 25 Mart 2016 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 6684 sayılı kanunla uygun bulunmasının ardından boşanma davalarında çocukların velayetinin kural olarak anne ve babalara ortak verilmesi; velayetin bir tarafa verilmesi kararının ise istisnai olarak uygulanması öngörülüyor.  Söz konusu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra ülkemizde görülen birçok boşanma davasında da mahkemelerce “ortak velayet” e hükmedildiğini gözlemlemek mümkün. Ne var ki, bu “ortak velayet” mevzusu birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Kanaatim, gelişmiş toplum ve medeniyetlerde doğru olan bakış açısının, eşler ayrılmış olsa bile müşterek çocuklara ebeveynlik devam ettiğinden, ayrılan eşlerin çocuklarının velayetini ortak olarak almaları ve yürütmeleri gerektiği yönünde. Ne var ki, ülkemiz henüz bahsettiğim bu gelişmeye ve medeniyete sahip değil. Bu noktada, hakime somut olayın gereklerine göre davranmasını sağlayacak takdir yetkisinin verilmesini daha doğru buluyorum. Zira, ülkemizde hemen hemen her gün sadece boşanmak istediği için bile kadınlar katledilebiliyor. Ya da boşansalar bile halen ayrıldığı eski eşini “namusu” olarak gören ve bu sebeple eski eşini sürekli taciz eden ve hatta öldürenlerin haberlerini okuyoruz. Aynı şekilde, ayrıldığı eşinden intikam almak amacıyla müşterek çocukları kullanan ve çocukların diğer eşle görüşmesine engel olanlarla karşılaşıyoruz ne yazık ki.

Oysa ki, bir yuva kurmak kadar, ayrılmak da medeni yollarla mümkün olmalı. Üstelik de söz konusu müşterek çocuklar ise, eski eşler arasındaki husumetin kimseye faydası olmadığı gibi, en önce çocukların gelişimi ve psikolojileri açısından çok ciddi sakıncaları olduğu muhakkak.

İşte bu noktada evliyken ve ayrılırken bile ortak paydada buluşmayı beceremeyen çiftlerin, çocuklara ilişkin alınması gerekli ortak kararlarda nasıl bir ittifak sağlayacağını doğrusu merak ediyorum. Eğer bu süreci birlikte sağlıklı götürebiliyorlarsa ortak velayetin doğru bir karar olduğundan hiç şüphem yok. Aksi ihtimal ise, eski eşler arasındaki tartışmaları daha çok artırma ihtimali düşünüldüğünde, müşterek çocuklar açısından çok daha yıpratıcı olabilir.

Bu sebeple şu aşamada doğru olanın, kanun koyucunun hakime bu konuda geniş bir takdir yetkisi vermesi olduğu kanaatindeyim. Böylece hakim, her somut olayın şartlarına ve özelliklerine göre çocukların üstün menfaati ve yararı doğrultusunda ya ortak velayete hükmedecek ya da velayeti eşlerden birine verecektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.