depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

REKTÖRDEN SKANDAL AÇIKLAMA

 

Bildiğiniz üzere, Adıyaman Üniversitesi Rektörü(!) Mustafa Talha Gönüllü: “"Resûl-i Ekrem Efendimiz (SAV), yabancı bir kadının elini tokalaşmak için tutmanın, ateş tutmaktan daha korkunç olduğunu haber vermiştir" demek suretiyle skandal bir açıklamaya imza attı.

Kadınlarla tokalaşmayı ne yazık ki “cinsel bir eylem” olarak adleden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Üstelik bunu yapan; sade bir vatandaş değil; bir üniversitenin rektörü.

Bu beyan rektörün kişisel görüşü, inancı olabilir. Ne var ki; her gün en az bir kadının katledildiği, kız çocuklarının çocuk yaşta evlendirildiği, kadınların yaşam biçimleri, giyim tarzları gibi sığ ve mesnetsiz gerekçelerle tacize ve şiddete maruz bırakıldığı günümüz Türkiye’sinde bir rektörün kadın bedenine olan bu “çağdışı” ve “cinsiyetçi” yaklaşımı kabul edilir gibi değil.

Üniversiteyi yöneten bir eğitimci olarak; kadınların haklarını savunması ve günümüzde yaşadığı sorunlara çözüm üretmek amacıyla mesai harcaması, genç dimağlara “toplumsal cinsiyet eşitliği” konusunda bilinç aşılaması gerekirken; bir rektörün alanı dışına çıkarak beyanlarda bulunması; üstelik bunu yaparken de kadın bedenini metalaştırması kabul de edilemez, izah da.

Keşke aynı rektör; kadın eli tutmanın ateş tutmaktan daha korkunç olacağını açıklayana kadar; kadının bedenine el uzatan ve el uzatanları da “namus, ahlah, din, töre vb.” olgularla savunmaya çalışanlara çıkıp iki laf edebilseydi.

Bilinmesi gerekir ki; kadın bedeni kadını ilgilendirir. Kadının nasıl giyineceği, nasıl güleceği, nasıl davranması gerektiği, çocuk doğurup-doğurmayacağı gibi konularda mesai harcayan siyasiler ve sözde eğitimciler yerine; kadın-erkek eşitliğine inanan; toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan ve kadını “cinsel bir meta” ya da “erkeği tahrik eden şeytani varlık” olarak tanımlayanlarla en önce savaşan ve mücadele eden gerçek insan hakları savunucularına ihtiyacımız var.

Bu açıklamasından dolayı öncelikle bir kadın olarak; sonrasında da bir hukukçu olarak Adıyaman Üniversitesi rektörünü şiddetle kınıyorum. 

Rektörün skandal açıklamalarından sonra; aynı kadınlara M. Kemal ATATÜRK’ün bakış açısını özetleyen cümleleri de sizinle paylaşmak istiyorum. Varın, aradaki farkı siz düşünün.

 “Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki, başında bir bez, peştamal veya buna benzer bir şeyler asarak yüzünü, gözünü gizler ve yanında geçen erkeklere karşı arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın manası neye delalet eder? Medeni bir millet anası, bir millet kızı için bu garip şekiller, bu vahşi vaziyet nedir? Bu hal milleti çok gülünç gösterir ve derhal düzeltilmesi lazımdır.”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.