Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

ŞİDDETİN BAHANESİ OLUR MU?

Şiddetin "meşru savunma halleri" dışında mazereti olmaz. Mağdur haksız olabilir.. Mağdur "kışkırtıcı" olabilir. Mağdur, bütün kötülükleri "tek başına" bünyesinde barındırıyor da olabilir.. Ne var ki; hiç kimse, şiddete maruz kalmayı hak etmez.

Bir kimseye, "meşru savunma hali" dışında şiddet uygulamak, devlet otoritesini hiçe saymaktır. " Devletin savcısı da, hakimi de, polisi de benim" demektir başka bir deyişle.

 Kaldı ki; şiddet uygulayan (bazı durumlarda haklıyken dahi) haksız duruma düşmek bir yana; yeni bir suç işlemekle, çeşitli yaptırımlarla muhatap olmak zorunda kalır..

O sebeple, çevrenizde sizi rahatsız eden, taciz eden, kışkırtan kimseler varsa, bırakınız devlet muhatap olsun. Haklarınızı "hukuki yollardan" arayın..

Zira, toplumumuzda 3. kişileri polise ve savcıya şikayet etmeyi, amiyane tabiri ile "pısırıklık, korkaklık, zayıflık " olarak addeden çok sayıda insan var.

Oysa ki son derece yanlış ve tehlikeli bir algı bu. Bu algının neden yanıltıcı ve yanlış olduğunu (dile gelebilse) toprak altında yatan çok sayıda insan ve geçmişi geri getirmek için her şeyi vermeye hazır nice mahkum-hükümlü size izah edebilir.

Varın, siz iş işten geçmeden idrak edin. Şiddetin "meşru savunma hali" dışında bahanesi olamaz.

Meşru savunma halleri de, mahkemece ayrıntısıyla incelenen hususlar. Yani "kendimi korumak için yaptım" demek yeterli değil. Karşıdan maruz kaldığınız bir saldırı olduğunu ve bu saldırıyı bertaraf etmenin başkaca bir yolu olmadığını ispatlamanız gerekir. Sonuç olarak ise, meşru savunmanın "saldırıyı bertaraf etme sınırları" içerisinde kalması gerekir. Örneğin; bir saldırganı ayaklarından vurup, etkisiz hale getirme şansınız varken, o kimseyi doğrudan hayati bölgelerine ateş etmek suretiyle etkisiz hale getirirseniz, burada meşru savunma sınırı aşılmış kabul edilebilir ve yine ceza alabilirsiniz. Meşru savunma yapan kişinin, heyecan, korku ve telaş durumu da ayrıca mahkemece dikkate alınan diğer hususlar.

Sonuç itibariyle, "kendinizin veya 3. bir kişinin can güvenliğini sağlamak için zorunda kalmadıkça" şiddete başvurmak sorunları çözmediği gibi; suçtur.

Bu noktada Freud'un ünlü cümlesi geliyor aklıma:

"Kavga etmek yerine, küfür etmeyi seçen ilk insan uygarlığın kurucusuydu."

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.