Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

SURİYELİLER

Savaştan kaçarak ülkemize sığınan Türkmen ve Suriyeli kardeşlerimizin durumu malumunuz. Ne var ki, halen gözlemlediğim kadarıyla sanki ülkemize can güvenlikleri olmadığı için sığınmak amacıyla değil de; piknik yapmaya geliyorlarmış gibi kendilerine muamele edenleri gördükçe insan hayret ediyor.

Evet, haklısınız. Bu sadece Türkiye’nin tek başına altından kalkabileceği bir mesele değil. Evet, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği bu konuda oldukça ikiyüzlü bir politika izliyor, kabul. Ama diğer ülkelerin vurdumduymazlığını, insafsızlığını bu insanlara yansıtmak ne kadar insani?

Şimdi düşünün. Başınıza bombalar yağıyor. Bir aileniz ve çok sevdiğiniz çocuklarınız için çaresizsiniz. Ne yaparsanız? Bazı klavye delikanlısı vatandaşlarımız Suriyeli erkeklerin neden ülkelerinde savaşmadıklarına yönelik eleştiriler getiriyorlar. Ancak, belli ki ülke toprakları çeşitli terör örgütleri ve yurtdışı kaynaklı gruplar tarafından işgal edilmiş bir milletin erkeklerinin eline silah alarak savaşması ne kadar anlamlı? Sorumlu olduğu ailesi için tam olarak idrak edemediği bir savaşın içine girmesi ne derece mümkün? Üstelik biliyorsunuz, eskiden olduğu gibi kimse topla, tüfekle savaş kazanmıyor. Bombaların üzerlerine yağdığını düşündüğünüzde ellerindeki hiçbir silahın önemi ve işlevi yok.

Üstelik, tam bu noktada, Suriyeli bir erkeğin ailesini korumak ve kollamak için başka ülkelere sığınıp, burada hayat kurmaya çabalamasının savaşmaktan daha az mücadele gerektiren bir durum olmadığını da hatırlatmak gerekiyor.

Sığınmacı olup; Türkiye’de suça karışan, insanları taciz eden kişilere ise uygulanacak çeşitli yaptırımlar mevcut. Devletin polisi de savcısı da var. Ancak, canını zor kurtarıp ülkemize sığınan sığınmacılara ırkçı ve faşizan yaklaşımlarla saldıran; mahallelerinde yaşayan Suriyelilerin evini ve işyerlerini taşlayan insancıklara ne demeli? Hangi ara vicdanlarınızı bu derece kaybettiniz?

Basında da yer alan anketlerin sonuçları ortada. Savaş sona erdiğinde çoğu Suriyeli evlerine ve memleketlerine dönmek istiyorlar. Dolayısıyla, korktuğunuz gibi adamların ülkemizi ele geçirme gibi bir niyetleri de yok.

Ne var ki, bu noktada söylemeden geçemeyeceğim. Tüm bunları ifade ederken, Suriyelilere TC Vatandaşı olma yolunda kolaylık getiren uygulamalara da kesin surette karşı olduğumu ifade edeyim. Bahsettiğim insani yardım ve muamele. Ne var ki, milyonlarca Suriyelinin savaş bittiğinde dahi memleketlerine dönmeyip, TC vatandaşı olması durumunda ise yaşanacak kriz ve sorunları öngörmemek için aptal olmak lazım.

Ancak, sonuç itibariyle şunu bilmeli ve sürekli hatırımızda tutmalıyız. Sorumlu olmadıkları bir savaş hasebiyle canlarını, mallarını, memleketlerini kaybedip; can havliyle ülkemize sığınan sığınmacılara insan gibi davranmak ve onlara yardımcı olmak mecburiyetindeyiz. Zira, çok övündüğümüz “%99’u Müslüman”(!) olan ülkemizde bu bizim insani görev ve sorumluluğumuz. Bu sebeple, yolda gördüğünüz, işyerinize gelen, sizden para talep eden Suriyelileri Valiliklere yönlendirebilir; onlara sunulan hak ve yardımlardan faydalanmalarına bu şekilde vesile olabilrsiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.