Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

TELEFON GÖRÜŞMELERİ İÇERİKLERİ GEÇMİŞE DÖNÜK TESPİT EDİLEBİLİR Mİ?

Karşılaştığım vakalarda, çoğu vatandaş bu sorunun cevabını merak ediyor. Zannediyorlar ki, savcılıkça veya kollukça geçmişe dönük telefon görüşmeleri, bundan kastım içerikleri tespit edilebilir. Ne yazık ki, bu belirli istisnalar dışında mümkün değil.

Şöyle ki, normal koşullarda GSM şirketlerince telefon görüşme içerikleri kayıt altına alınmıyor. Ancak, savcılık ya da mahkeme talimatı ile kanunda sayılan suçlardan birine ilişkin olarak şüpheli ya da sanıklar hakkında iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması mümkün. Bunun içinse, mahkeme kararı (ya da gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise daha sonra mahkemenin onayına sunulması zaruri olan savcılık kararı) gerekmekte.

Elbette, bu karar usulüne uygun olarak verilmişse, dinleme işlemlerine karar tarihi itibari ile başlanıyor. Diğer bir deyişle, ancak mahkeme ya da savcılık kararı ile bir kişinin görüşmelerini tespit edebilir, dinleyebilir ve kayda alabilirsiniz. Ne var ki, görüşmelerin içeriği yine dinleme yapılan andan itibaren tespit edilebilip, kayda alınabiliyor. Yani, (iletişimin tespiti değil ama) iletişimin dinlenmesi ve kayda alınması kararı, geçmişe dönük olarak uygulanamıyor.

Ne var ki, bir numaranın hangi numara ile, saat kaçta, ne sürede ve hangi baz istasyonu kapsamında görüştüğü (diğer bir deyişle, iletişimin tespiti dediğimiz husus) rahatlıkla geçmişe dönük belirlenebiliyor. Tabi bunun için, yukarıda bahsettiğimiz gibi, yine savcılık ve mahkeme kararı gerekmekte.

Bu noktada istisnalar dışında telefon görüşmelerinin içeriğinin vatandaşlarca tespit edilmesi ve vatandaşların talebi üzerine geçmişe dönük olarak savcılık ve mahkemelerce araştırma yapılması mümkün görünmüyor. Elbette kanuni istisnalar dışında, çeşitli kurumsal firmaların ve kamu kurumlarının çağrı merkezlerini bu konunun dışında tutmak gerekiyor. Kaldı ki, bu gibi durumlarda taraflarca yapılan görüşmelerin kayda alındığı ön uyarısı zaten görüşme öncesinde taraflara bildiriliyor.

Bu noktada belirtmek gerekir ki, görüşmeleri gizlice telefonuna kaydeden vatandaşların da, bu delili mahkeme ve savcılık aşamasında kullanması “hukuka aykırı delil” elde etmiş sayıldıklarından mümkün değil.

Nitekim, hukuka aykırı delil, delil değildir. Bunu, hukuk fakültelerinde en iyi şu cümle ile özetlerler:

“ZEHİRLİ AĞACIN MEYVELERİ DE ZEHİRLİDİR.”


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.