Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Benhür  FELEK

Benhür FELEK

BEYİN GÖÇÜ

1961 yılında başlayan yurt dışına Türk işçilerinin göç harekâtı 1974 1 milyonun üzerinde

2017 tarihi itibarı ile 5 milyonu üzerinde.

Yurt dışına işçi akımının faydaları:

1-Dış ülkelere çalışmak üzere giden işçiler o ülkede kazandıkları gelirlerinin önemli bir kısmını kendi ülkelerine göndermektedirler İşçi gelirleri transferleri hem sermaye teşekkülüne hem döviz kazançlarına katkıda bulunur.

2-Dışarıya giden işçiler açık ve gizli issiz iseler dışarıya gidiş tüketimde azalma yoluyla tasarruf sağlar. Yurt içinde çalışmakta olan bir işçinin dışarıya gitmesi halinde ise hem üretim hem de tüketim düşer

Geride kalanların gelirlerinin artmalarına yol açar.

YURTDIŞINA GÖÇÜN SAKINCALARI:

1-Dışarıya işgücü göçünün birincisi sakıncası VAZGEÇİLEN ÜRETİMDİR.

Eğer yurt dışına giden işçiler istihdam edilen işçiler olması ve yerlerinin çabuk doldurulmaz ise bir üretim azalması kaçınılmazdır.

2-Dışarıya işgücü göndermek bir sermaye ihracından farksızdır.

Gelişmekte olan ülkeler için bu görüş doğrudur.

3-Dışarıya toplumun en ileri ve enerjik unsurlarını yitirmesinden ileri gitmektedir.

4-Sanayileşmemiz ile beraber giderek artış gösteren vasıflı insan gücü açıklarımız, kalkınmamızda önemli güçlükler yaratmaktadır.

Yurt dışına vasıflı beyin göçünün bu açıdan değerlendirilmesi ve özellikle vasıfsız işçi göçünün teşvik edilmesi gerekli olmakla beraber, dış ülkeler vasıfsız işçi tercihi

Yok denecek kadardır.

5-Yurt dışına giden işçiler yurda gönderdikleri dövizlerle dış ödemeler dengemiz üzerindeki işçi dövizi etkileri toplam ihracatımızla karşılaştırıldığında, daha açık olarak ortaya çıkmaktadır.

YURT DIŞINA BEYİN GÖÇÜ NEDEN AKIN EDİYOR?

Ülkemizde kalifiye ve vasıflı mühendis bilgisayar uzmanları Tıp doktorları.

İnşaat Mühendisler V.S mesleklere aylık teklif edilen ücretler: Bir aylık ev kirası giderlerini karşılamıyor.

Yurt dışına giden Bu ülkenin yetiştirdiği kalifiye beyinler, ülkemizde gelişmemizde en büyük eksiklik ve kayıp olmaya devam ediyor. Birde siyasi istikrarsızlık ve gelecek endişesi beyin göçünü tetikliyor

Maalesef gerçek bu!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.