depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Benhür  FELEK

Benhür FELEK

FIKIH

 

 

 -İslam hukuku anlamına gelmektedir.

-Arapça bir kelim olan ‘FIKIH’ bir şeyi derinlemesine bilmek demektir. Temel kaynağı Kur’an ve sünnet olan İslam hukukuna verilen ad İslam hukukudur.

-4 Temele dayanır.

-Kur’an

-Hadis

-Kıyas

-İcmal

Herhangi bir konuda Kur’an’da açıklayıcı bir ayet varsa, evvela bu esas alınır.

  Kuran’da bulunmayan konularda Hz. Muhammet’in (sahih) /Doğru/ hadisleri esas alınır. Eğer aranan esas burada da bulunmaz o zaman Fıtığın üçüncü esası olan KIYAS 

Yoluna gidilir.

-KIYAS: bir meselenin benzerini ayet ve Hadis olarak bulmak demektir. Benzer ayet veya Hadis olarak bulmak demektir. Benzer ayet veya hadis, genelleştirilerek yeni meseleye uygulanır. Buda olmazsa fıkhın 4.esası İcmale başvurulur. 

  İCMAL: Bir Mesele üzerindeki Halkın isteği demektir. 

SOSYAL MEDYADA: Hadisler adı altında, akıl mantık dışı İslam Bilginleri adını kullanarak internette kirlilik birbiri ile yarışıyor.

  Sivil toplum kuruluşları belediyeler, dernekler, vatandaşlar, milletvekilleri, partiler, reklam kuruluşları, sanayiciler birbirleri ile yarış edercesine, cep telefonlarından mesajla sosyal medya yolu ile (x) İsmi altında Hadis mi? özlü söz mü? Kendi görüşleri mi? Belli değil. İnternetten seçtikleri mesajları bizlere gönderiyorlar!

   Bu kuruluşlar İslam HUKUKUNA:

-Kur’an

-Hadis

-Kıyas

-İcmal

 Süzgecinden geçirmeden görevli kişiler bizlere mesaj çekiyor, kurum yetkililerinin haberleri yok. ne mesajı otomatik, kimlere atılıyor, haberleri yok, olsana konu hakkında bilgileri yok.

   Halkımız yerde, Japonca, Çince, Arapça yazı bulsa Kur’an yazıları diye göbeğinden üzerinde tutar el ayakaltından alır. Saygılıdır.

   Bu durum Kur’an ayetlerinin önüne geçiyor, İslam dinine zarar veriyor!

   Peygamber Efendimiz hadislerin yazıya geçilmesini yasaklamıştı,

   Birlikte yasadığımıza göre, temiz doğaya, bozulmamış çevreye ağaca su kaynaklarına, havaya sahip çıkarak onları hor kullanmamamız gerekirken, sanki hiş bitmeyecekmiş gibi kullanıyoruz. Bu doğal varlıkta tüm insanların hakkı var.

   Yaşam yerleri tahrip ediliyor, 

Din adamları hiç bu konu üzerinde durmazlar, insanları aydınlatmazlar, doğal varlıkları umursamazlar, 

Kuranda bu konuda birden fazla ayetler Var: Bilginizi becerinizi paylaşın çevrenizi bilgilendiriniz der.

   BAKARA;16-1778-79-174 DE 

   Bilgisini gizleyen insanlara doğruları anlatmayanların vay haline!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.