Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Çetin  GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Semer ve Semercilik

Ordu İlinde semercilik giderek yok oluyor. Semercilik kaybolan meslekler arasında ilk sırayı alıyor da diyebiliriz.. Altınordu ilçesinde artık bu işi yapan pek sanatkâr yok.. Sadece yüksek ilçelerde bazı kişiler semer yapmayı sürdürüyor.

Semer daha önceki yıllarda at, eşek ve katırlar için yapılırdı. O hayvanlar da artık şehir merkezlerinden uzak tutuluyor. Ancak kırsalda da bu hayvanların giderek kaybolduğunu görüyoruz.. İl genelinde o hayvanların yerini Patpatlar aldı. Sık sık kazalara karışmalarına rağmen patpatlardan şimdilik vazgeçme gibi bir niyet görünmüyor..

SEMER NASIL YAPILIR?

Semer, en yaygın anlamıyla, yük ve binek hayvanı olarak kullanılan at, eşek ve katır gibi hayvanların taşıyacakları yükün hayvanın sırtına zarar vermemesi için yapılmaktadır. Ağaç iskelet üzerine deri ile keçe arası kamış otları ile doldurulup sarılarak dikilen semer, çok özen isteyen bir sanat dalıdır. Dengesiz yapılmış bir semer hayvanın sırtının yaralanmasına neden olabiliyor.

Bölgede yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini az da olsa traktör, sepetli motosiklet, pikap ve patpat gibi motorlu araçların almasıyla semerler artık nostaljik bir süs eşyası, semercilik mesleği de unutulmaya yüz tutan meslekler arasına girdi.

EL SANATLARIMIZ

Sadece semercilik değil, diğer el sanatları da teknolojiye yenik düşmüş durumdadır. Oysa el sanatları bir toplumun aynası ve geleceğe tuttuğu ışıktır. Günümüzde her ne kadar el sanatları yok olma durumunda olsa da, geçmişte büyük bir misyon üstlenmiş, geleceğe ve modern topluma teknolojiye geçişi sağlamıştır. El sanatları özelliklerini kaybederken toplumda hala tek tük bazı kişiler meslek olarak yaşatmakla beraber, günümüzde el sanatları fabrikasyon olmuş, elektrikle çalışan torna atölyelerinde yapılmaktadır. Günümüz şartlarında fazlada bir ihtiyaç duyulmasa da, geçmişimizin bir parçası olan el sanatları bizim öz ve öz değerlerimizdir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.