Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ARICILIĞA ÖNEMLİ DESTEK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Destekleri 2014-2020 dönemi ilk çağrısı açılmış durumda. Bu kapsamda “IPARD Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı-Arıcılık Sektör Toplantısı” kurum başkanı Sayın Ali Recep NAZLI ve Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlunun da katılımlarıyla nitelikli katılımcılarımızın eşliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Arıcılık sektörü “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi” başlığı altında KDV’den muaf ve % 65 oranında hibe şeklinde destekleniyor. Hiç yoruma girmeden sunumlarda bahsedilen bilgileri aşağıda kısa kısa paylaşıyorum:

Her bir proje için uygun yatırımların toplam değerine yönelik alt ve üst limitler en az 5.000 Avro en fazla 250.000 Avro şekildedir.

Kamu tüzel kişilikleri hariç, ulusal kanunlarca tanınmış gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Tüzel kişiler, 50 kişiden az çalışanı istihdam eden ve yıllık cirosu ve/veya bilançosu 8 milyon TL’yi aşmayan mikro ölçekli işletmelerdir.

Başvuru sunulduğunda faydalanıcılar 65 yaşın üzerinde olmamalıdır. Tüzel kişi olması durumunda tüzel kişiyi temsile yetkili kişi bu kriteri sağlamalıdır

Faydalanıcı yalnızca arıcılık kayıt sistemine (AKS) kayıtlı olmalıdır.

Kraliçe arı üretimi söz konusu olduğunda, faydalanıcı, geçerli üretici lisansına sahip olmalıdır. (Yeni tarımsal işletme veya mevcut tarımsal işletmelerde yeni tesisler kurulması durumunda, yatırımın sonunda bu kriter sağlanmalıdır.)

Bal işlenmesi ve/veya paketlenmesi söz konusu olduğunda faydalanıcı, 5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümlerine uygun olarak üretim ve kayıt sertifikalarına sahip olmalıdır.

Arıcılık ve diğer arıcılık ürünleri söz konusu olduğunda, proje kapsamında faydalanıcı: en az 50, en fazla 500 kovana sahip olmalıdır (Yeni tarımsal işletme veya mevcut tarımsal işletmelerde yeni tesisler kurulması durumunda, yatırımın sonunda bu kriter sağlanmalıdır.)

Yapılacak Yatırımla İlgili Tarımsal İşletme: *Bal ve diğer arıcılık ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi ve de kovan üretimi söz konusu olduğunda kovanların sayısı dikkate alınmayacaktır.

Uygun yatırımlar:

  • Kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek bina inşası
  • Kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması
  • Çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantlar satın alınması veya mevcutların yenilenmesi
  • Lisanslı yetiştiricilerin kraliçe arı üretebileceği yetiştirme istasyonlarının kurulumu ve donanımı
  • İşletmelerin kendi tüketimi için yenilenebilir enerji yatırımları
  • Örnek vermek gerekirse; traktör, römork, kovan, saç yemlik, kovan sürgüsü, kovan kulpu, kovan kilidi, kovan ek katı, baraka, karavan, bal sağım çadırı, polen kurutma makinesi, bal eritme dinlendirme kazanı, sır alma makinesi, bal süzme makinesi, bal dinlendirme tankı, sır pıçağı, bal mumu eritme kazanı...

Kıymetli okurlarım, TKDK 42 ilimizde faaliyet gösteriyor ve bu destekler de bu illerde veriliyor. Bu illerin içerisinde olduğumuz için çok şanslıyız. Arıcılık sektörünü çok yönlü çalışarak en az fındık kadar gelir bırakan bir konuma getirebiliriz. Emin olun yazımı hazırlarken hislendim, bunlar inanılmaz destekler ve arıcılık desteklerinden 2007-2013 döneminde en fazla Ordu yararlandı, bunda Arıcılık Araştırma İstasyonumuzun Mürüdürü başta olmak üzere tüm personelinin, Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün İl Müdürümüz, ilgili Şube Müdürümüz ve personellerinin konuyu ciddi anlamda sahiplenmelerinin ve elbetteki TKDK İl Koordinatörlüğümüzün Koordinatör ve uzmanlarının büyük payı var. En büyük pay ise arı gibi çalışan arıcılarımızın elbette. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Emin olun birer kahramansınız.

Yarınki yazımda ilimizin aldığı destekler ve projelerle ilgili bilgiler vereceğim. Tabiki bir sonraki gün ŞİMDİ KÜMELENME ZAMANI diye görüşlerimi paylaşacağım.

Baki selamlar...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.