Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ATIK ENDÜSTRİSİ

Atık sektörü günümüzde bir endüstriye dönüşmüş durumda. İkincil kullanımlar, hammadde olarak tasnif sonrası sektöre kazandırmalar, enerji ve ısıtma amaçlı imalatlar, organik gübre imalatları, nostaljik ürün imalatları gibi daha bir çok şey saymak mümkün.

Her insanımızda bilinç oluşturmayla başlayabiliriz mesela, bilinçle birlikte atık veya çöp olmadan yeniden kullanım eğitimleriyle bir kültür oluşturabiliriz. Ayrıca atık olmasına karar verilenlerin doğru tasnifi, toplama merkezleriyle buluşturulması ve doğru toplanması süreçlerini bu bilinçlendirmelerle aşabiliriz.

Atık ithal eden ülkeler olduğunu düşündüğümüzde konunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla çözüm depolama değil, en nihayetinde işleme ve sektöre kazndırma olarak bakmamız, depolamayı en aza indirmemiz lazım.

Kavramsal bazda derlediklerimi aşağıda paylaşarak sürece katkı vermek istedim.

Geri Dönüşüm: Atıkların hammadde gibi kullanılarak yeni bir malzemeye dönüştürülme işlemidir.

Geri Kazanım: Değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması, sınıflandırılması, tekrar kullanımı, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye dönüştürülmesi olarak adlandırılır.

Geri Kazanımın Yararları

  • Atık miktarı ve hacmi azalır.
  • Depolama sahalarının kullanım ömrü uzar
  • Hammaddeden tasarruf sağlanır
  • Doğal kaynaklar korunur
  • Enerjiden tasarruf edilir
  • Çevreye duyarlılık artar
  • Geleceğe yatırım yapılır

Geri Kazanılabilir ve Yeniden Değerlendirilebilir Atık ve Malzemeler

KAĞIT ve KARTON: Gazete ve dergiler, Kağıt ve karton ambalajlar, Karton ve mukavva kutular, Kullanılmış defterler malzemeler

Özel kağıt kutularında biriktirilmeli ve atık kağıt konteynırına atılarak toplanmalıdır.

PLASTİK MALZEME ve TÜREVLERİ: Su ve meşrubat şişeleri, Bulaşık ve çamaşır deterjan kutuları, Şampuan şişeleri, Sıvı yağ şişeleri, Yoğurt ve margarin kapları, Kullanılmış plastik ev eşyaları (leğen, çamaşır sepeti vs.), Plastik bidonlar

Plastikler için ayrılan özel geri kazanım kutularında ayrı olarak toplanmalıdır.

CAMLAR: Renkli ve renksiz olmak üzere, Su ve meşrubat şişeleri, Reçel, konserve ve sos kavanozları, Bardak, sürahi vs.

Kırık camlar Özel yeşil renkli cam kumbaralarda biriktirilmelidir.

Cam kumbaraya atılmayacak malzemeler: Pencere, ayna, Kristal cam, Porselen, seramik, Ampül

METALLER: Teneke, Alüminyum, Yağ tenekeleri, Konserve kutuları, Meşrubat kutuları vb.

Metaller için ayrılan özel geri kazanım kutularında ayrı olarak toplanmalıdır.

ATIK ABİ  gibi reklam çalışmaları, bilinçli yaklaşan ailelerin altınla ödüllendirilmesi gibi ülkemiz belediyelerinde birçok uygulama da var.

Dünyada realiteye dönüşen atık endüstrisi trendini yakalamamızı ve böyle bir endüstriyi toprağa gömmeyi çözüm olarak sunmamamızı temenni ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.