depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK RAPORU VE DİĞERLERİ

 

 • Fındık ocaklarının ömrü ortalama 60 yıl olup, ilimizin birçok yöresinde bu sınır aşılmış ve verim düşüklüğü her geçen gün artar hale gelmiştir. Sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalı ve aynı zamanda modern dikim yöntemleri de devreye sokulmalıdır.
 • Fındık alanlarında budama yapılmadığı ve budama konusunda ciddi anlamda bilgi eksikliklerinin olduğu düşünülmekte olup, bu eksikliğin giderilmesine yönelik uygulamalı eğitimlere ağırlık verilmelidir.
 • Don, aşırı sıcak vb. olağanüstü durumlara yönelik neredeyse hiç birşey yapılmamakta, bu durum fındık tarımını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konularla ilgili farklı yükseltiler ve farklı bölgelerde lokal örnek projeler yapılmalı, olumlu sonuçlar alındığında yaygınlaştırılmalıdır.
 • Gübrelemeye yönelik yapılan uygulamalarda çok fazla bilgi kirliliği ve eksikliği bulunmakta olup, uygulamalı bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verilmelidir.
 • Üretilen fındıklarımızın ihracinda zaman zaman aflatoksin sorunu çıkmakta olup, fındık kurutma makinelerinin ilimizde yaygınlaştırılması gerekmektedir. (başlangıç için her mahallede bir adet kurutma makinesinin (10 bin TL) sorunu büyük ölçüde çözeceği düşünülmekte, 500 mahalle için 5 milyon TL’lik bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Bu maliyet yatırım programına konularak karşılanmalı, mahalle yönetimleri koordinasyonunda uygulanmalıdır.
 • Fındık Araştırma Enstitüsünün bu yörelerde edindiği bilgi ve tecrübeler halkımıza uygulamalı olarak anlatılmalıdır.
 • Fındıkla ilgili kısa vurgulu bilgilerden ve görsellerden oluşan bir kitapçığın fındıkla meşgul hane sayısı kadar bastırılarak dağıtılması faydalı olacaktır.
 • Fındık alanlarında alternatif üretim şekilleri yeterince denenmemekte, denenmiş olanlarında yaygınlaştırılmasında eksiklikler bulunmaktadır.
 • İç piyasada fındık tüketimine yönelik çalışmalara ağırlık verilmeli, fındığın hangi miktarda hangi zaman dilimlerinde ve hangi sağlık ihtiyacına göre tüketilmesi ve nasıl tüketilmesi gerektiğine yönelik yerel, ulusal ve uluslararası kanallarda etkin konuşmacılar eşliğinde, fındık tanıtım gurubunun da destekleriyle programlar yapılmalıdır.
 • Kivi başta olmak üzere diğer bitkisel üretimler; miktar, ölçek, kalite, katma değerle buluşturulması gibi çok yönlü çalışılmalıdır.
 • Su ürünleri, arıcılık, küçükbaş hayvancılık, serbest yumurta tavukçuluğu üreticiden nihai tüketiciye tüm halkalarıyla birlikte sorgulanmalıdır.
 • Özellikle yükseklerde ve orman toprağı vasfındaki arazilerde yöreye uygun ceviz tarımına ağırlık verilmelidir.
 • Özellikle sahil bölgelerinde ısıtmalı sulamalı modernn seralarda kesme çiçekçilik yaygınlaştırılmalıdır.
 • Yayla kuşağında; patates, Akkuş şeker fasülyesi ve çilek, sulama sistemleri ile birlikte yaygınlaştırılmalıdır.
 • Fındık başta olmak üzere tarımsal olarak öne çıkan ürünlerin; kamu üst yönetiminin öncülüğünde ve konuyla ilgili taraflarla bir araya gelinerek ivedilikle değerlendirilmesi, eylem planı çıkarılması ve takvime bağlanarak gerekli adımların atılması önem arz etmektedir. (taraflar: valilik, üniversite, fındık araştırma enstitüsü, ziraat odaları, fındık tanıtım gurubu)

Neden mi? Yaylalarımız bomboş durmaktadır, köylerimiz terkedilmiş durumdadır, tarımsal üretim yapanlarımız sahipsizdir, fındığın dışındaki küçük üretimler ölçek itibariyle ciddi gelir getirici durumda değildir. Uzaktan kumanda tarım tarım değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.