Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KALIP YANLIŞ

Tam iki yıl önce kamudaki görevlerimden ayrıldım. Kısa bir siyasi geçmişimden sonra şimdi özel sektörde çalışmalarıma devam ediyorum.

Bu zaman zarfında il ve ilçelerimizin kalkınmasına yönelik geliştirdiğim fikirlerimi yerel yönetimlerle paylaştım. Mesela DOKA DFD hibe başlığına Perşembe Kalkınma Planının hazırlanması projesini hazırlayarak sunduk. Gönüllü bir çalışmaydı, malesef DOKA bu çalışmayı kabul etmedi, projemiz muhtemelen selam trafiğindeki eksikliğe takıldı. Bu noktayı eleştiriyorum, yıllarca kalkınma ajansı vb. yapılara proje sunan birisi olarak bu konuyu “kanayan yaramız” olarak görüyorum ve kabul edilemez buluyorum. Kalkınma ajanslarının içerisinde daha iyi bir çizgide gördüğüm DOKA’ya birde sözüm var: “Kalkınma, her insanınıza ve fikrine yönetim kurulu üyesi değeri verdiğiniz ve öyle de davrandığınızda başlar”

Ayrıca bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum: DOKA bölgesinde hiç bir ilçenin kalkınma planı yok, yani yol haritası yok, yani nereye gideceği belli olmayan gemiye hiç bir rüzgar fayda vermez.

DOKA’ya birde sitemim var. Sizden maaş almayan ancak sizin çalışanınız gibi bu sokaklarda koşturan sizinle aynı dili konuşan adanmış dostlarınızın sayısı kadarsınız. Selam trafiğinin bu memlekete uzun vadede her zaman zararı olmuştur. Selam trafiğiyle yapılan her iş haksızlıktır, etik dışıdır. Sizede sermaye olmayacaktır.

DOKA tarafından projemiz reddedilince daha önce çalışmış olduğum Samsun Bafra’da uygulanması ile ilgili arkadaşlarıma tavsiye etmiştim. Onlardan dönüş oldu ve biz Bafra Kalkınma Planını hazırlamak üzere yola çıktık, tamamen gönüllü bir çalışmaydı.

Amacımız; 1) ilçedeki tüm üst kurumlardan oluşan ve 15 günde bir ilçenin geleceğini konuşmak üzere bir araya gelecek bir “Kalkınma Birliği” oluşturmak, 2) birliğe yol haritası olacak şekilde Kalkınma Planını hazırlamak ve 3) bu süreci organize etmek üzere ve farklı meslek ve disiplinlerden en az 5 beyin insanın istihdam edileceği bir “Kalkınma Merkezi” teşekkül ettirerek, burada çalışmak üzere belirlenen uzmanları plan hazırlığı sürecinde yetiştirmekti.

Bafra üst yönetimi olarak; Kaymakamlık, Belediye, TSO, Borsa, Ziraat Odası, Esnaf Odası, Üniversite ve Genç İş Adamları Derneği bir araya geldik, defalarca konuştuk, tartış, çok farklı fikirler ürettik. Bafra inanılmaz potansiyelleri olan bir yerdi.

Malesef olmadı, önemli olan Bafra’da başaramamış olmamız değildi. Önemli olan neredeyse hiç bir ilçemizin doğru çalışılmış, tabana yayılmış, kabullenilmiş ve inanılmış yol haritasının olmamasıdır. Bu durum bir çok ilimiz ve sektörümüz için de geçerlidir.

Ayrıca, kalkınma planı hazırlanmış az da olsa il ve ilçemizdeki işlerin çoğu da bir yerlerden gelen selamla yürütülmüş kopyala yapıştır çalışmalardır.

Efendiler; yönetim kalıbımızda sorun var, bu yönetim kalıbıyla bir yerlere varamayız. Plansız, sahipsiz, mutfaksız başarı yemin ederim olmaz...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.