TOP 5 HABER
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KALKINMANIN YOLU ORTAK AKILDAN GEÇER

Kıymetli okurlarım, ortak aklı önemsiyorum, hepimizin önemsemesi gerekiyor. Çünkü bu topraklarda beraber yaşıyoruz, beraber üretiyoruz beraber tüketiyoruz, beraber seviniyoruz beraber üzülüyoruz, beraber kazanıyoruz beraber kaybediyoruz. O halde biz bir bütünün anlamlı parçalarıyız. Bir arada veya yalnızken yaptığımız olumlu veya olumsuz yönlerimizle toplumsal yaşamımızı şekillendiriyor, birlikte bütünü oluşturuyoruz.

Hangi bireyimizi ihmal edebiliriz ki!!! Bu topraklarda yaşayanlar ya annemiz, ya babamız, ya kardeşlerimiz, ya akrabalarımız veya eş dost ve komşularımız. Her biri birer değer, hep beraber toplumsal değerimizi, derinliğimizi, gelişmişliğimizi ve kalkınma düzeyimizi oluşturuyoruz. Aslında hep beraber değerliyiz, anlamlıyız, tek başına hiçiz. En değerli varlığımız evlatlarımız, yaşayan herbir vatandaşımızda bir anne babanın evladı ve aslında en değerli. Özetle bir bütünün parçalarıyız, bir halkanın zincirleriyiz, tek tek mutlu isek toplumsal olarakta mutlu olabiliriz. İhmal edeceğimiz hiçbir insanımız, canlımız, varlığımız yoktur.

O yüzden bu köşede yazılanlar benim görüş ve yorumlarım olsada sizlerin okumasıyla, görüş ve önerileriyle anlam kazanacak ve toplumsal faydaya dönüşecek. Bu vesileyle sizlerin görüş ve önerilerinin en az yazılacaklar kadar önemli olduğunu ve yazılacaklara anlam katacağını vurgulamak istiyorum. Lütfen görüş ve önerilerinizi esirgemeyiniz.

Birkez daha vurgulamak istiyorumki kalkınmanın yolu ortak akıldan geçiyor. Biz bu toplumda bir koronun üyeleri gibiyiz, hep beraber aynı notaya vurabilirsek anlamlı sesler çıkarabilir ve toplum olabiliriz. Bu demektirki, hiçbir düşünceyi ihmal edemeyiz, hiçe sayamayız, her bireyimizin görüş ve önerilerini yönetimlerimize katarak zenginleşmeliyiz, derinleşmeliyiz, değerlileşmeliyiz. Bunun da yolu sevgiden, değerden, diğerlerini önemsemekten geçiyor.

Özetle HEP BERABER ORDU’yuz. Bu demektirki kıyıda veya merkezde, köyde veya şehirde herbir vatandaşımız en az üst düzey çalışanımız yöneticimiz kadar değerli. O halde hayatlarımıza sevgiyi hakim kılarak, çevremizdekilere sevgiyle bakarak, herbir insanımıza kendi öz evladımız kadar değer vererek oluşturacağımız ORTAK AKLI önemsemeliyiz. Yaşamımızın her alanına, kararına, adımına hakim kılacağımız sevgimizle yoğurarak oluşturacağımız ortak akıl YENİ BİR MEDENİYET TASAVVURUMUZU da ortaya koyacaktır.

Hayatımızın özetini “maddi ve manevi kalkınma isteğimiz” oluşturuyor. Bununda yolu ortak aklı tesis etmekten, ortak akılda herbir bireyimizi enaz kendimiz kadar önemsemekten geçiyor. Önemsemenin yolu toplumumuza sevgi dilini hakim kılmaktan geçiyor. Doğrularımızı, hayata geçirmek için adım atarak anlamlı kılmalıyız. Şimdi herbirimizi bizim dışımızdakilere “en az benim kadar, hatta benden daha değerli” diye düşünen gözlerle bakmaya, selamlamaya, dinlemeye ve ORTAK AKLI tesis etmeye davet ediyorum.

Sevgiyle kalmanız dileklerimle yeni yılınızı kutluyor, hepinize tek tek saygılar sunuyorum.

eyupelmas@gmail.com


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.