Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KIRSAL KALKINMA KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Avrupa Birliği kırsal kalkınma destekleri 2014-2020 dönemi (IPARD II) destekleri başlıyor. Programının Ordu ayağı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ordu İl Koordinatörlüğü tarafından yürütülüyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 18 Mayıs 2007 tarih ve 5648 sayılı kanunla kurulmuş ve ve 2011 yılında Avrupa Komisyonunda gerekli yetki devri alınmıştır.

2011 yılından günümüze IPARD I kapsamında tüm Türkiye’de 3,3 milyar TL hibe ile toplam 5,8 milyar TL’lik yatırıma öncülük edilerek 45.000 kişiye istihdam sağlanarak 11 bin yatırımcı desteklenmiş durumda.

2014-2020 dönemini kapsayan IPARD II programı 27 Ocak 2015 tarihinde AB Komisyonu tarafından onaylanmıştır. Yeni program kapsamında destek oranları yükseltilmiş ve yeni yatırım alanları destek kapsamına alınmıştır.

Et ve süt üretimine verilen hibe desteği üst sınırı % 65’ten % 70’e çıkarılmıştır. Arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı % 50’den % 65’e çıkarılmıştır.

IPARD II programında, ilk programda desteklenen yatırım alanlarına; manda sütü, manda eti, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi de eklenmiştir. Ayrıca, yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alınmıştır.

Ayrıca, yerel kalkınma stratejilerinin oluşturulması ve organik üretim, erozyon yönetimi, biyolojik çeşitlilik gibi çevre dostu tarımsal uygulamalar da desteklenecektir.

IPARD I kapsamında toplam 15 çağrıya çıkılmış olup, ilk 14 çağrıdaki ilimiz performansı aşağıdaki gibidir:

  • 742 başvuru alınmıştır,
  • 418 proje ile sözleşme imzalanmıştır,
  • Toplam yatırım tutarı 103 milyon TL’dir,
  • Toplam destek tutarı 50 milyon TL’dir,
  • Şu ana kadar ödenen hibe 24 milyon TL’dir,
  • Bu yatırımlarda 3.487 kişiye istihdam sağlanmıştır,
  • Su ürünleri sektöründe 7 adet sıfırdan kurulum ve modernizasyon projesi gerçekleştirilmiştir,
  • Arıcılık sektöründe 641 adet proje kabulü ile 50.000 den fazla kovan desteği verilmiştir,
  • 9 adet traktör ve 544 bin adet yeni makine ekipman desteği verilmiştir,
  • 55 kadın yatırımcımız bu desteklerden yararlanmaya hak kazanmıştır.

Koordinatörlüğümüzün yetkilileri ve uzmanlarına çok teşekkür ediyorum, emeklerinize sağlık. IPARD II kapsamında yapacakları çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum. (kaynak: www.tkdk.gov.tr)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.