depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KÜLTÜR TURİZM YÖNETİM-KALKINMA MODELİ (1)

Kıymetli okurlarım, bütüncül bir turizm yaklaşımıyla şehri turizme hazırlayacak veya ulusal-uluslararası ölçekte kültür turizm şehri markasına dönüştürecek modele ihtiyaç var. Bu çalışma bu amaca hizmet etmeye matuf bir model önerisidir. 

Şimdi sırayla öneriler hiç detaya girilmeden sıralanacaktır:

A. 3 ANA NOKTA

* KÜLTÜR TURİZM YÖNETİMİ

* KÜLTÜR TURİZM PLANLARI (MASTER PLANI, EYLEM PLANI VB. PLANLAMA ÇALIŞMALARI)

* KÜLTÜR TURİZM KALKINMA MERKEZİ (MUTFAĞI-AJANSI, profesyoneller ve ana kumanda)

B. 3 KRİTİK HAMLE

* MEMURLAR ÜZERİNDEN DEĞİL PROFESYONELLER ÜZERİNDEN HAREKET

* TURİZM ÇALIŞMA KALIBININ NETLEŞTİRİLMESİ (taraflar, yol haritaları, birlikte hareket, aşağıdaki adımlar)

* KALICI ADIMLARA AĞIRLIK VERME

C. ÖNERİLER

1.     ANA KOORDİNASYON

2.     PLANLAMA

3.     KÜLTÜR-TURİZM ALGISI VE KENTTE SEKTÖR KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMASI

4.     NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI

5.     EĞİTİM KURUMLARI ALTYAPISI

6.     TURİZM NOKTALARI VE TURİZM AKSLARI

7.     HEDİYELİK EŞYA SEKTÖRÜ

8.     GÜNLÜK, BİR GÜN BİR GECE VE ÜÇ GÜNLÜK İL-İLÇE PAKETLERİ

9.     KONAKLAMA

10.  PAZARLAMA&ORGANİZASYON

11.  DESTEKLEYİCİ ALTYAPILAR

12.  SORGULAMA-KONTROL LİSTESİ

13.  EYLEM PLANI

 

ŞİMDİ; 3 ANA NOKTA VE 3 KRİTİK HAMLE DOĞRULTUSUNDA ANA BAŞLIKLARI YUKARIDA VERİLEN ÖNERİLERİMİN 13 ANA BAŞLIK HALİNDE KISA KISA DETAYLANDIRILMASI

1. ANA KOORDİNASYON

a.     Büyükşehir Belediyemiz organizesindeki Turizm Altyapı Hizmet Birliği tüm ilçelerimizi kapsayıcı hale getirilmeli, kaymakamlarımız ve belediye başkanlarımız yönetime dahil edilmeli ve ana koordinasyon birimi görevini yerine getirmelidir.

b.     Bu koordinasyon biriminin yol haritası, bir sonraki madde de belirtilen kültür-turizm master planı ve bu master planın sonuna eklenen 1-5-10 yıllık eylem planı oluşturmalıdır.

c.     Kültür Turizm İl Müdürlüğü kültür turizm kalkınma ajansı gibi çalışmalıdır.

d.     Planlama çalışmalarında öne çıkan alt turizm başlıkları belirlenmeli, her biri için çalışma komisyonları oluşturulmalı, komisyonlar aktifleştirilerek somut projeler ve eylem adımları belirlenmeli ve hızla harekete geçilmelidir.

e.     Bu iki ana birimin yanı sıra diğer kamu sivil özel kesimleri sürece katmaya yönelik “İl ve İlçe Kültür Turizm Platformları” ayrı ayrı oluşturulmalı ve aktifleştirilmelidir. Bu platformların alt çalışmalarını yürütmek üzere İl-İlçe turizm ofisleri oluşturulmalıdır.

f.      Bu süreci organize eden sekreteryada kamu personeli olmalı, ancak ağırlık profesyonel turizmcilerden oluşan beyinlerden oluşturulmalı: ANA DANIŞMAN VE ALT DANIŞMANLAR bulundurulmalıdır.

g.     Bu süreçte, kurumlarımızın kültür turizm adına; açılış, kapanış, kurdela kesme, rutin konuşmalar gibi işlerden kaçınmaları sağlanmalıdır. 

h.     Kamu yerel ve özel tüm tarafların düşüncelerini, projelerini ve bütçelerini bir bütünün tamamlayıcı parçaları haline getirici ANA KOORDİNASYON çalışması yapılmalıdır.

i.      İzleme değerlendirme turizm profesyonellerince profesyonelce yapılmalı, 6 aylık ve yıllık dönemlerde yapılan ve yapılamayan çalışmalar sebepleriyle birlikte masaya yatırılmalı ve gerekli önlemler alınarak derhal etkinleştirilmelidir.

j.      Bu çalışmaların hem hükümetlerle, hem bakanlıkla ve hem de ulusal ve uluslararası turizm otoriteleriyle uyumunu sağlamaya yönelik, özellikle de hemşehrilerimizden oluşan bir üst platform oluşturulmalı, burada ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyette bulunan kamu sivil ve özel sektör çalışan ve yöneticilerinden oluşan geniş katılımlı isimler belirlemeli en geç 6 ayda bir ve biri Ordu diğeri il dışında bir turizm merkezinde olmak üzere buluşma sağlanarak etkin geri dönüşler sağlanmalıdır


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.