Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KÜLTÜR TURİZM YÖNETİM-KALKINMA MODELİ (2)

Bütüncül bir kültür-turizm yaklaşımıyla şehri turizme hazırlayacak veya ulusal-uluslararası ölçekte kültür turizm şehri markasına dönüştürecek bir model önerisi olarak peş peşe yazacağımı dünkü yazımda belirtmiştim.

3 ANA NOKTAYI HEP GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ: KÜLTÜR TURİZM YÖNETİMİ oluşturmalıyız, KÜLTÜR TURİZM PLANLARINI (MASTER PLANI, EYLEM PLANI VB. PLANLAMA ÇALIŞMALARI) doğru ve uygulanabilir bir şekilde yapmalıyız ve KÜLTÜR TURİZM KALKINMA MERKEZİNİ (MUTFAĞI-AJANSI, profesyoneller ve ana kumanda) derhal hayata geçirmeliyiz.

3 KRİTİK HAMLEYİ HİÇ KAÇIRMAMALIYIZ: MEMURLAR ÜZERİNDEN DEĞİL PROFESYONELLER ÜZERİNDEN HAREKET, TURİZM ÇALIŞMA KALIBININ NETLEŞTİRİLMESİ (taraflar, yol haritaları, birlikte hareket, aşağıdaki adımlar) ve KALICI ADIMLARLA SÜRECİN YÖNETİLMESİ.

13 Maddelik ÖNERİLER paketini ve yüzlerce alt başlığını adım adım çalışmalıyız: ANA KOORDİNASYON, PLANLAMA, KÜLTÜR-TURİZM ALGISI VE KENTTE SEKTÖR KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMASI, NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI, EĞİTİM KURUMLARI ALTYAPISI, TURİZM NOKTALARI VE TURİZM AKSLARI, HEDİYELİK EŞYA SEKTÖRÜ, GÜNLÜK BİR GÜN BİR GECE VE ÜÇ GÜNLÜK İL-İLÇE PAKETLERİ, KONAKLAMA, PAZARLAMA&ORGANİZASYON, DESTEKLEYİCİ ALTYAPILAR, EYLEM PLANI ve tüm bunların her gün takip edildiği SORGULAMA-KONTROL LİSTESİ.

Bugün, konu ile ilgili 2. yazım ve planlama başlığını detaylandırmaya çalışıyorum:

2. PLANLAMA

a. “Kültür turizm master planı” hazırlanmalı, bu planda il genelini kapsamanın yanında ilçe ilçe de alt plan ölçeği yakalanmalıdır. Her ilçenin planı da çıkarılmalıdır.

b. Sektör Rekabet Analizi yapılmalıdır.

c. Av, termal, yayla, ekolojik tarım, deniz, tarih vb. alt kültür turizm sektörlerinin tek tek fizibiliteleri yapılmalıdır.

d. Her bir kültür turizm alt başlığına yönelik hedef kitle analizi-stratejileri yapılmalıdır.

e. Hem il planının hem de ilçe planlarının sonunda “1-5-10 yıllık eylem planları da hazırlanmalı” ve konulmalıdır. Bu eylem planlarında;

i. Tek tek proje başlıkları

ii. Sorumlu ve destek olacak kurum ve birimleri

iii. Projenin uygulanacağı yeri

iv. Projenin uygulanacağı takvim aralığı

v. Proje bütçesi ve bu bütçenin ne şekilde sağlanacağı

vi. Bu projenin, bütüne yönelik hedeflerin hangi eksiğini gidereceği vb. tüm başlıklar yer almalı 

f. Eylem planı; Kamu sivil özel tüm kesimlerin proje önerileri tek tek dikkate alınarak hazırlanmalı

g. İl-ilçede bundan sonra hazırlanacak kültür-turizm projelerinin mutlaka bu projelerden birisini hayata geçirmeye yönelik olmasına dikkat edilmeli

h. Kültür-turizm alanında proje yapmak isteyen tarafların yapacakları bu eylem planında yoksa ANA KOORDİNASYONDAN onay alarak oto kontrol sağlanmalı

ı. Bölgesel, ulusal ve uluslararası kalkınma planları ve kültür-turizm planlamaları dikkate alınmalı, adım adım takip edilmeli ve gereken hamleler anında yansıtılmalı

i. Planlama çalıştayı yapılarak; yapılması gereken tüm planlar ve bu maddedeki her bir adımın yol haritaları ortak akılla belirlenmeli.

3. KÜLTÜR-TURİZM ALGISI VE KENTTE SEKTÖR KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMASI

Her bir bireyde bu algının oluşturulması için yol haritası belirlenmeli,

Yöneticilerimizde turizm algısı ve kültürü oluşturma programları yapılmalı,

Tüm öğrencilerimizde bu algının ve farkındalığının oluşturulması için yol haritası belirlenmeli, uygulanmalı,

Öğrenciler üzerinden tüm velilerde kültür turizm algısı ve farkındalığı oluşturulmalı,

Bu sektörde faaliyet gösteren taraflarda hedef ve uygulama birliği oluşturulmalı,

Her bir insanımız, esnafımız, turizm işletmemiz ve yöneticimizde turizm algısı, bakış açısı, turizm yaklaşımına inancı oluşturulmasına yönelik programlar acilen başlatılarak belirli bir periyotta tamamlanmalı,

Model olacak kültür-turizm kentleri belirlenmeli, şehrin ana yönetim kademeleriyle birlikte bu kentlere inceleme ziyaretleri yapılmalı,

Logo, portal, çok dilli tanıtım kiti, çok dilli iletişim merkezi, şehir manşeti, dikey ve yatay sorgulamalarla bütüncül bir bakış açısı oluşturulmalı.

Kültür-Turizm Algısı ve Kentte Sektör Kültürü Oluşturulması çalıştayı yapılarak; yapılması gereken tüm çalışmalar ve bu maddedeki her bir adımın yol haritaları ortak akılla belirlenmeli.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.