depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

MEB 8383 BİLGİ SERVİSİ

Milli Eğitim Bakanlığına ait bu servisten yaz boyunca aşağıdaki bilgiler mesajla paylaşıldı. Bir veli olarak istifade ettiğimi belirtmek isterim. Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu faydayı siz değerli okurlarıma yansıtmak istediğim için gelen mesajları olduğu gibi aşağıda paylaşıyorum:

*

Çocuğunuzu takdir edin. Çocuğunuzun olumsuz yanlarını yapamadıklarını vurgulamak yerine, olumlu yanlarını görmek onun kendisine olumlu bakmasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzun yapabildikleriyle daha çok ilgilenin. Olumlu yan ve çabalarını tespit ederek cesaretlendirin.

*

Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne-babası tarafından önemsenmek, değerli kabul edilmek ihtiyacındadır. Çocuğunuzun kendine özgü bağımsız bir birey olarak kabul edilmesi ruh sağlığının temelini oluşturur.

*

Çocuğunuza seçme fırsatı verin ve birlikte karar alın. Çocuğunuz hakkında bütün kararları onu tanıdığınız anlayışı ile almak ve onun sadece bu kararlara uymasını beklemek, mutsuz kendi yetenek ve ilgisine yabancı ve bu nedenle de kendisi ile barışık olmayan bir insan oluşturur.

*

Çocuğunuza okuma konusunda model olun, teşvik edin, alışkanlık kazanmasına yardımcı olun

*

Spor, fiziksel gelişimin yanı sıra sosyal açıdan da önemlidir. Spor yardımı ile çocuğun çevresini tanıması ve iletişim kurabilmesi daha kolay gerçekleşmektedir. Bu alanlarda olumlu gelişmeler çocuğun duygusal olarak da daha iyi gelişmesine yardımcı olabilmektedir.

*

İnternet ve sosyal medya kullanımı olumlu getirilerin yanı sıra olumsuzlukları da içermekte. İnternet bağımlılığı çocukların zihinsel sosyal ve fiziksel gelişimini olumsuz etkileyebilmekte. Çocuklarınızı bilinçli ve güvenli internet kullanımına teşvik etmeniz gerekmektedir.

*

Çocuğunuz bir sorununu anlatmaya başladığında dinlemeye gayret edin. Çocuğunuz size sorununu açtığında kendi yaşantılarınızı anlatmak (ben senin yaşındayken ... ) yerine onun daha çok anlatmasına yardımcı olmaya çalışarak duygularını ifade etmesine fırsat verin.

*

Çocuğunuzun gelişimi için mümkün olduğu kadar okul içinde ve dışındaki sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerde yer almasını sağlayın. Spor, büyüme çağındaki çocuklar için hem bedensel sağlık ve fiziksel gelişme yönünden hem de iyi bir kişilik oluşması ve ruh sağlığı bakımından yararlı ve gereklidir.

*

Her çocuğun yeterlilikleri, yetenekleri ve ilgileri farklıdır. Çocuğunuzdan yapabileceklerinden fazlasını beklemek onlardaki kaygı düzeyini arttırarak başarısını olumsuz etkileyecektir. Çocuğunuzu tanımaya, ilgi, yetenek ve değerlerini öğrenmeye çalışın; onu ilgi ve yetenekleri dışındaki alanlara zorlamamalıyız.

*

Çocuğunuzu internet ve sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumak için öncelikle çocuğunuzla iyi bir iletişim halinde olmanız, bilinçli ve güvenli internet kullanım kurallarını öğrenmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Çocuğunuzla beraber internet kullanımı ile ilgili makul kuralların olduğu bir liste de hazırlayabilirsiniz.

*

Aile bağlarının güçlü olması, başarı için ailenin desteğinin alınması, aile içi iyi iletişim kurulması, ailenin çocuğunu gelişim düzeyine uygun olarak izlemesi ve rehberlik yapması, çocuğu, akranlarının madde kullanımı konusundaki baskılarına ve toplumdan kaynaklanan risk etkenlerine karşı koruyabilir.

*

Aile içinde sadece anne ve baba değil, herkes sorumluluk duygusunu paylaşmalıdır. Çocuğa her şey hazır verilmemeli, yaşı oranında ve gelişim dönemi göz önünde bulundurularak sorumluluk verilmelidir.

*

Çocuğunuzu internet ve sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumak için, izinsiz bir şekilde internet üzerinden yabancı kişilerle görüşme yapılamayacağını, internet ortamındaki kişilerin her zaman doğru bilgiler vermeyebileceğini, bilginiz haricinde adres, okul adı, telefon numarası gibi kişisel bilgileri vermemesi gerektiğini çocuğunuza öğretiniz.

*

Çocukları spor yapmaya teşvik etmek için aile bireyleri de spor yapmalı veya fiziksel olarak etkinliklerde bulunmalıdır. Çocukların sportif faaliyetlere katılmaları desteklenmelidir.

*

2016-2017 eğitim öğretim yılının; öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.