depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU KÜLTÜR TURİZM SEKTÖR ÖZETİ

Kıymetli okurlarım, ilimizde kültür-turizm sektörü gelecek vadediyor. Termal, avlak, yayla, deniz, ekoloji gibi önemli turizm potansiyellerimiz var.

Geçmişi bin yıllara dayanan yaşanmışlıklar, kültürel altyapılar, kaleler kral mezarları ve Ünye, Kotyora gibi tarihe merkezlik yapmış şehirlerimiz var. Kültürel mirasa konu edilebilecek onlarca yerleşmelerimiz ve yüzlerce binalarımız var.

Bu coğrafyada çalışılıp turizme konu edilebilecek hikayelerimiz var. Yayladan denize, Giresun’dan Samsun’a yatay ve dikey turizm akslarımız var. Hemen önümüzde Karadeniz Çanağı havzamız ve Avrupa’dan Asya’ya ana ulaşım güzergahına sahipliğimiz var.

Özetle bir kültür-turizm şehri olarak uluslararası ölçekte potansiyellerimiz yeterince var. Bu sürecin bir çok ayağında eksikliklerimiz olduğu gibi temizlik noktasından baktığımızda bile tuvaletlerimiz dahi yeterli değil.

Kıymetli okurlarım, bundan önce “KÜLTÜR TURİZM YÖNETİM KALKINMA MODELİ” başlığıyla yazdığım 6 yazımda kültür-turizm şehrini inşa etmenin genel çerçevesini oluşturmaya yönelik önerilerimi 13 ana maddede sizlerle paylaşmıştır. Konu çok geniş ve yüzlerce alt başlık açmak ve herbir başlığı tüm detaylarıyla çalışmak gerekiyor.

Bugünkü yazımda ise ana hatlarıyla sektörün ilimizdeki durumunu özetlemek istiyorum.

ORDU’da:

1.     Kültür turizm master planı vardır, tüm yönleriyle yeterliliği sorgulanabilir, Master planın eylem planı yoktur, yıllara sari belirlenmiş somut projeleri yoktur.

2.     Turizm Altyapı Hizmet Birliği vardır, kapsayıcılığı, katılımcılığı ve aktifliliği sorgulanmalıdır

3.     İl bütününde kültür turizm sektörünü organize edecek ana koordinasyon tüm yönleriyle oluşturulmuş değildir.

4.     İl-ilçe kültür turizm eylem planları ve bu eylem planlarını hayata geçirecek somut projeler yoktur, hazırlanmalıdır.

5.     Kent bütününde kültür turizm sektörüne inanç vardır, bu tamamen uydum kalabalığa kabilindendir, altı dolu değildir. 

6.     Sektörde çalışan İnsan kaynaklarımızı turizm sektörüne hazırlayan ve uluslararası sertifikalandıran bir yapı yoktur.

7.     Eğitim kurumları altyapısı yetersizdir. Turizm meslek lisesi yoktur, turizm meslek yüksek okulu yoktur, turizm fakültesi yoktur.

8.     Kokartlı rehber yoktur. Yerel rehberimiz ise yok denecek kadar azdır.

9.     Kültür Turizm noktaları kağıt üzerinde vardır, hazırlanmış değildir.

10.  Ziyarete yönelik kültür turizm aksları belirlenmiş değildir.

11.  Hediyelik eşya sektörü tamamen sahipsizdir, çalışılmış değildir. Üretim ve satış noktaları planlanmış değildir, bireysel çabalar varsa da yeterli değildir.

12.  Günlük, bir gün bir gece, üç günlük ve haftalık paketler oluşturmaya yönelik bir proje çalışılmış, kağıt üzerinde birtakım belirlemeler yapılmıştır, uygulanmış değildir.

13.  Islak mekanlar neredeyse tüm turizm noktalarında yoktur veya yetersizdir.

14.  Turizm potansiyellerini pazarlama çalışmaları amatörce ve bütünlükten uzaktır.

15.  Destekleyici altyapılar yönüyle Ordu şanslıdır, eksikliklerimiz de bulunmaktadır.

16.  Tüm noktaların turist güvenliği henüz sorgulanmamaktadır.

17.  Kültür turizm akslarına yönelik haritalama çalışmaları yok denecek seviyededir.

18.  Enformasyon merkezi, merkezde gibi dursa da herkesin algılayabileceği bir noktada değildir. Ayrıca, Enformasyon merkezi personelinde çoklu dil alternatifi yoktur. Enformasyon merkezini destekleyen çoklu dilli bilişim sosyal medya altyapısı Ordu kültür turizmine yönelik oluşturulmuş değildir.

19.  Turizm üst yönetiminde turizm profesyoneli yoktur. Ordu Turizm yönetimi ve organizasyonunda turizm profesyoneli ana ve alt danışmanlar yoktur.

20.  Kamu üst yönetiminde kültür turizm sektörüne yönelik yeterli yaklaşım, dil ve uygulama birliği yoktur.

21.  Turizm çeşitliliği yeterince çalışılmış değildir. Üstünlüğümüzün olduğu bazı alanlar ya hiç konuşulmamaktadır: Av turizmi, spor turizmi, sağlık turizmi gibi veya çok yetersizdir: termal turizm, ekolojik tarım turizmi gibi.

22.  Şehir içi-şehirlerarası ulaşım altyapıları entegre ve bütüncül bir yaklaşımla planlanmış değildir.

23.  Ordu kültür turizminde kenar mahallelere ve kırsala yönelik hizmet sunumu yoktur.

24.  Farklı turist hedef kitlelerine göre farklı turizm destinasyonları oluşturulmuş ve hazırlanmış değildir.

25.  İl sınırları düşünülerek turiste yönelik bilgi ve yön levhaları yeterince oluşturulmuş değildir.

26.  Kentlerimizin estetik görünümü turistlere hitap edecek görsellikte değildir.

27.  Yeme içme sektörü farklı ülke ve milletlerden turist hedef kitlesi düşünülerek çalışılmış ve hazırlanmış değildir.

28.  Kamu kurumlarımızın ve yerel yönetimlerimizin kültür turizm alanında yaptıkları çalışmalar birbirini tamamlayıcı mahiyette ve kültür turizm alanında yapılması gereken boşlukları dolduracak türde değildir.

29.  ÖZETLE ORDU KÜLTÜR TURİZM SEKTÖRÜNÜN ÇALIŞMA KALIBINDA VE METODOLOJİSİNDE SORUN VARDIR, BU SORUNUN ÜZERİNE NEYİ BİNA ETSEK TABAN TUTMAMAKTADIR.

30.  BİR SAYIN YETKİLİ BU ALANDA BRİFİNG ALMAK İSTEDİĞİNDE “ZATEN HER ŞEY YOLUNDA VE MÜKEMMEL” GİBİ BİR TABLO ORTAYA KONULMAKTADIR. KENDİMİZİ KANDIRARAK BU YOLU BÖYLE YÜRÜMEK İMKANSIZDIR.

Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.