Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

2018 YILI BAZI İNDİRİM, VERGİ VE İSTİSNALAR

Kaç liradan sonra Fatura kesilir;

2018 yılı için 1.000 lira ve üzeri tutarlarda fatura kesilir.

Buna göre, 2018 yılında nihai tüketicilere yapılan 1.000 liradan daha küçük tutarlı satışlar için, müşterinin de istememesi koşuluyla, fatura düzenleme zorunluluğu yoktur. Bu satışlar için perakende satış fişi düzenlenebilir.

Kaç liranın Üzerindeki Fatura Bankadan ödenir;

KDV dâhil 7.000 lira ve üzerindeki tüm fatura ve belgelerin ödemesi, banka, finans kurumu, çek, senet, havale gibi ödeme araçları ile yapılması zorunludur.

Doğrudan gider yazma sınırı;

İşletmenize aldığınız demirbaşlar için, doğrudan gider yazma sınırı 1.000 liradır.

 Bu tutarın altında kalan demirbaşlar doğrudan gider yazılır. Üstünde olanlar ise Amortisman ayrılarak gidere atılır.

Kira geliri istisna tutarı;

2018 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 4.400 lirası gelir vergisinden müstesnadır.

Bu tutarı geçmeyen konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmiyor. Kira gelirinin bu tutarı geçmesi halinde ise bu kısım gelir vergisinden istisnadır.

İstisna tutarının üzerinde gelir elde edilmesine rağmen beyan edilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda 660 Lira zararınız olur.

Örnek: Ahmet Beyin 10.400 Lira kira geliri var. Ahmet Bey 10.400-4.400=6.000 lira üzerinden Gelir Vergisi öder.

Ahmet Beyin 4.400 lira kira gelir olduğunu düşünürsek istisna kapsamında olup Ahmet Bey beyanname vermez.

Gayrimenkul alım satım kazançlarında istisna;

Gelir Vergisi Kanunu’na göre, satın alma tarihinden itibaren (5) beş yıl içinde yapılan Gayrimenkul satışından elde edilen kazançlar gelir vergisine (Değer Artış Kazancı) tabidir. Al ve elinde 5 yıl beklet vergiden kurtul. Aksi Halde

2018 yılında taşınmaz mal satışından elde edilen Değer Artış kazançlarının 12.000 liralık kısmı gelir vergisinden istisna olup üzerindeki gelirin vergisini verirsin.

Bazı gelirler için beyan sınırlarları;

2018 yılında elde edilen, vergi kesintisine tabi tutulmamış veya istisnaya konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarında beyan sınırı 1.800 lira.

Örnek; Basit usul mükellefe iş yerini kiraya veren Ahmet Bey 1.800 liradan fazla kira alıyorsa tamamını beyan etmek zorundadır.

Gelirin beyan sınırını geçmesi halinde, geçen kısmın değil gelirin tamamının 2019 yılında verilecek beyannameye dâhil edilmesi gerekiyor.

2017 yılında elde edilmiş olan, vergi kesintisine tabi tutulmamış menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarına ilişkin beyan sınırı 1.600 liradır.

Tüm okurlarıma iyi haftalar diliyorum.                                                                                                                                Saygılarımla..  


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.