Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

31 OCAK 2018’E KADAR KAPAT CEZADAN KURTUL

2012 Yılında hayatımıza giren yeni 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 64/3. Maddesi ile Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından müştereken yayımlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ'de  ‘KAPANIŞ TASDİKİ’  ticari hayatımızda etkinlik kazandı.

Ticari Defterlere İlişkin Tebliğin "Kapanış Onayı Yapılacak Defterler ile Onay Zamanı ve Şekli" başlıklı 15. Maddesine göre;

 

"MADDE 15 –1.a) YEVMİYE DEFTERİ; izleyen hesap döneminin altıncı ayının sonuna kadar(2017 yılı defteri 30 Haziran 2018 tarihi) notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması,

 

b) YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİ;  izleyen hesap döneminin birinci ayının sonuna kadar (31 OCAK 2018 Tarihi) notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunluğu getirilmiştir.

 

Anonim şirketlerde; Yönetim kurulunun karalarının alındığı Yönetim Kurulu Defteri,

Limited Şirketlerde ise; Müdürler Kurulu Karar Defteri'nin (tutulmasıması halinde)

 

 31 OCAK 2018 gününe kadar (bugün dahil) kapanış tasdiklerinin yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Söz konusu defterlerinizin onayını 31 OCAK 2018 tarihi mesai bitimine kadar yaptırmadığınız takdirde  5.408,00 TL idari para cezasına maruz kalacağınızı hatırlatır, İyi haftalar dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.