depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

BAĞIŞ VE YARDIMLAR

Biz Türk milleti olarak yardımlaşmayı seven bir milletiz. İlişkilerimizde her daim misafirperver ve vericiyizdir. Gıda bankasıda tam bu özelliğimizin gerçekleştiği ve biz vergi mükellflerine avantajlar sağlayan bir uygulamadır. Peki nedir Gıda Bankacılığı:

 Ba­ğış­la­nan ve­ya üre­tim faz­la­sı, sağ­lı­ğa uy­gun her tür­lü gı­da­yı te­da­rik eden, uy­gun şart­lar­da de­po­la­yan ve bu ürün­le­ri doğ­ru­dan ve­ya de­ği­şik yar­dım ku­ru­luş­la­rı va­sı­ta­sıy­la fa­kir­le­re ve do­ğal afet­ler­den et­ki­le­nen­le­re ulaş­tı­ran ve kar ama­cı güt­me­yen der­nek ve va­kıf­la­rın oluş­tur­du­ğu or­ga­ni­zas­yon­la­rı ifa­de eder.

Gıda  Bankacılığının Vergi Mevzuatındaki Yeri;

Gıda bankaçılığının mevzuatına koyulmasındaki amaç; verginin sosyal devlet ve yaşam hedeflerinin desteklenmesidir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançtan indirilebilecek giderleri düzenleyen 40/10. maddesinde; “Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedeli” safi kazancın tespit edilmesi için indirilmesi kabul edilen giderlerden sayılmıştır.  

 

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 6. maddesinde; “Safi kurum kazancının tespitinde, Gelir Vergisi Kanunun ticari kazanç hakkındaki hükümleri uygulanır.” denmek suretiyle, kurumlar vergisi mükellefleri açısından da gider olarak kabul edileceği belirtilmiştir

 

Ayrıca GVK’nın 89/6. maddesinde; “Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara Maliye Bakanlığı’nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedelinin tamamı”nın gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirden indirilebileceği açıklanmıştır. Yine bu türden giderlerin kurumlar vergisi beyannamesinde bildirilecek kurum kazancından indirilebilir olmasının dayanağı KVK’nın 10. maddesinin 2. fıkrasındaki, Bağış ve yardımların nakden yapılmaması halinde, bağışlanan veya yardımın konusunu oluşturan mal veya hakkın maliyet bedeli veya kayıtlı değeri esas alınır.” ifadesidir. Dolayısıyla aynen yapılan bağış maddelerinin maliyet bedelleri kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden indirilebilecektir.

İndirimin Şartları Nedir?

1- Gıda bankacılığı kapsamında yapılan bağışların gıda, temizlik, giyecek, yakacak niteliğinde olması gerekir. 

2- Bağışların ihtiyaç sahiplerine bedelsiz olarak dağıtılması şartıyla yapılması gerekir.

3- Söz konusu bağışların sadece “ihtiyacı olanlara gıda yardımı yapabilme” ehliyetine sahip olan vakıf veya derneklere yapılması gerekir. Yani vakıf senedi ve dernek tüzüklerinde bu faaliyet konusuna yer verilmiş vakıf veya derneklerin fiilen başka alanlarda faaliyet göstermesi durumu değiştirmez. Bu konuda ehliyetlerinin olması yeterlidir. Bu üç şartın birlikte mevcut olması gerekmektedir. 

Ayrıca; Gıda maddelerinin bağış olarak verilmesi durumunda, bağışı yapan tarafından bir belge düzenlenmesine gerek bulunmamakta olup, varsa bağış yapılan malın edinimine ilişkin belgelerin saklanması zorunludur. Sadece işletmenin bu gidere ait alış faturası vb. belgesi varsa saklaması gerekmektedir.

Bağış yapılan dernek veya vakıf ise ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere aldığı gıda maddeleri için kendi mevzuatlarınca öngörülen bağış makbuzu gibi belgeleri düzenler. Yine dernek ve vakıflar 40/10 kapsamında gider yapan işletmeler tarafından düzenlenen faturaları da saklamakla yükümlüdür.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.