Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

E-FATURA, E-DEFTER, E-ARŞİV, E-İRSALİYE KURASINDA VARMISINIZ?

Faturaların, Defterlerin, İrsaliyenin, Gider pusulasının ve Serbest Meslek makbuzunun elektronik ortamda düzenlenmesine yönelik 509 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Tebliği yayımlandı. Tebliğe kabaca göz atacak olursak; - 2018 hesap dönemi brüt satış hâsılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler

1.1.2020 tarihinden itibaren, 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hâsılatı (veya satışları ile gayrisafı iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01.07.2020 tarihinden itibaren E-fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar.

-Tebliğin yayım tarihi19/10/2019 itibarıyla E-Fatura uygulamasına geçmiş olan mükelleflerin 1.1.2020 tarihine kadar, E-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu nedeniyle ileri tarihte E-Fatura uygulamasına dâhil olacak olan mükelleflerinse geçiş tarihi itibariyle takip eden hesap dönemi başı itibariyle E-Arşiv fatura uygulamasına geçmeleri zorunludur.

-E-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları E- Fatura ve E-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar.

-E-Arşiv Fatura uygulamasına dâhil olmayan mükelleflerce, 1.1.2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların vergiler dâhil toplam tutarı vergi mükelleflerine yapılan satışlarda 5.000 TL’yi, vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlarda ise 30.000 TL’yi aşması halinde E-Arşiv Fatura düzenlemek zorunludur.

-Tüm serbest meslek erbapları (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını E-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek zorundadırlar.

-Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncular 1.1.2020 tarihinden itibaren E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-İrsaliye, E-Müstahsil Makbuzu uygulamaları ile E-Defter uygulamalarına dâhil olmak zorundadırlar.

-Sigorta, emeklilik ve reasürans şirketleri Sigorta Poliçeleri ile Sigorta Komisyon Gider Belgelerini, bankalar dekont belgesini, yetkili döviz müesseseleri de Döviz Alım-Satım belgelerini ve tüm mükelleflerce kullanılan Gider Pusulası belgesi e-Belge olarak düzenlenebilecektir.

-Akaryakıt istasyonları dâhil olmak üzere EPDK’dan akaryakıt sektöründe faaliyette bulunmaya ilişkin lisans alan tüm mükelleflerin Tebliğde öngörülen geçiş zamanlarında E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-İrsaliye ve E-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmiştir.

-Gübre takip sistemi kapsamında bulunan mükelleflerce gerçekleştirilen sistem kapsamındaki malların sevkinde E- İrsaliye kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

-Demir çelik sektöründe, madencilik alanında vergi kayıp ve kaçağını azaltmak ve sektörde haksız rekabeti engellemek amacıyla imalat, ihracat veya ithalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin e-irsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu öngörülmüştür.

-E-Fatura uygulamasına dâhil olan mükelleflerin çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsul alımlarında kâğıt ortamda düzenledikleri müstahsil makbuzlarının elektronik ortamda E- Müstahsil Makbuzu olarak düzenlenmeleri zorunludur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.