Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZ 31 TEMMUZ 2019 KAÇIRMASIN

Erken ve  ucuz emeklilik için 31 Temmuz 2019  kadar süre var.

Nedir bu sürenin esprisi?

31 Temmuz 2019 tarihine kadar ucuz SGK borçlanması yapılması halen mümkün.

1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren  ödenecek prim oranları yeni düzenleme ile birlikte   %32’den %45’e yükselecektir.

Bu durumda prim oranlarında %13 puanlık bir artış olacaktır. Bu prim oranı ise SGK’nın tüm sigortalıları için uygulanmakta olan prim oranları içinde en yüksek orandır.

 31 Temmuz 2019 kadar yapılacak yurt dışı borçlanmasında en az; 9.824,50 TL ödenirken,

 En yüksek matrahtan prim ödeyerek yüksek emeklilik maaşı ödemek isteyenler ise bir yıllık ; 73.681,2 TL prim ödeyecektir.

1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yapılacak yurt dışı borçlanmasında ise; 13.815TL ödenecektir.

En yüksek matrahtan prim ödeyerek yüksek emeklilik maaşı ödemek isteyenler ise bir yıllık ;  103.615 TL prim ödemek zorunda kalacaktır.

Sonuçta yaklaşık %40 oranında bir prim artışı olacaktır.

Bu artışa yakalanmamak mümkün mü ve nasıl?

EVET MÜMKÜN. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar SGK başvurabilirsin.Başvurunun şahsen SGK’ya gidilerek yapılması zorunlu değildir. Posta yoluyla evrakları göndermek mümkündür. Yurt dışı borçlanma ile ilgili belgelerin postaya verilmesinde;Gurbetçiler tarafından;

  • Adi posta yolu veya kargo ile veya Kuruma doğrudan yapılan yazılı başvurularda, belgelerin SGK kayıtlarına intikal ettiği tarih,
  • Taahhütlü, iadeli taahhütlü, Acele Posta Servisi, PTT Alo Post veya PTT Kargo ile gönderilen taleplerinde ise dilekçenin postaya verildiği tarih,

SGK’ya başvuru tarihi olarak kabul edilmektedir. Belgelerinizi mutlaka taahhütlü veya iadeli taahhütlü olarak göndermeniz daha doğru olacaktır.

Borçlanma tutarı  ne zaman ödenecek?

Peşin ödeme yok. Borçlanma tutarı 3 AY içinde ödenecek. Evraklar gönderildikten sonra SGK, borçlanmanızın yapıldığına dair size tebligat yapacaktır. Tebligattan itibaren üç ay içinde ödemede bulunacaksınız.

Şimdiden Memleketimiz Yurt dışındaki gönüllü temsilcileri çok değerli Emekçi


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.