Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

 İNŞAAT SEKTÖRÜNE DOPİNG!

KDV’de Yapılan İndirim!

- Net alanı 150 m2 ve üzerindeki konut satışlarında geçerli bulunan % 18 KDV oranı, 30 EYLÜL 2017 tarihine kadar yüzde 8’e düşürüldü

-Yapı ruhsatı 01.01.2017 tarihinden (bu tarih dâhil) sonra alınan konut inşaatında, arsa emlak vergi birim metrekare değeri 0-1.000TL arasında ise KDV oranı yüzde 1,1.000.- 2.000.- TL arasında ise KDV oranı, yüzde 8, 2.000.- TL üzerinde ise konut tesliminde KDV oranı yüzde 18 uygulanır.

- Yüzde 1 ve 8 KDV’ye Tabi Konut Satışlarından Doğan KDV’nin İadesinde Nakit olarak Satışın Yapıldığı Yıl İçinde de alınabilecek,

- Yabancı şahıs ve şirketler ile yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarımıza konut ve işyeri teslimlerine KDV istisnası getirildi, söz konusu alımlarda KDV ödenmemesi sağlandı.

Damga Vergisi’nde yapılan indirim!

- Resmi şekilde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri,

-  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında düzenlenen ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde,

- Resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hâsılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri,

- Resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hâsılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri,

- Kat karşılığı veya hâsılat paylaşımı inşaat işlerine ilişkin danışmanlık hizmet sözleşmeleri,

-  Yapı denetimi hizmet sözleşmelerine ilişkin damga vergisi oranı üzerinde binde 9,48’den

 0 (sıfır)’a indirildi.

Yapılan bu düzenleme 15 MART 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Konut Ve İşyerlerinin Tapu Harcında yapılan indirim!

Mevcut durumda, konut ve işyerlerinin tapuda devrinde alıcılar ve satıcılar ayrı ayrı binde 20  oranında tapu harcı ödüyorlardı.

 30 EYLÜL 2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uygulanmak üzere, konut ve işyerlerinin (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dâhil) tapu işlemleri üzerinden “binde 20” nispetinde alınan tapu harcı, “binde 15”e indirildi. Yapılan bu düzenleme, 15 MART 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Öte yandan, 30 Eylül 2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uygulanacak olan indirimli tapu harcı uygulamasında, binanın yeni veya ikinci el olup olmamasının bir önemi bulunmamaktadır.

Mali Müşavir Gökhan ŞAHİN


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.