Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

KİRA GELİLERİNİN BEYANI

Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde sayılan bina,arsa, arazi, ev, işyeri gibi  mal ve hakların kiraya verilmesi sonucu elde edilen gelirler “Gayrimenkul sermaye iradı” dır.

İş yeri kira gelirlerinin tutarı ne olursa olsun mutlak surette banka sistemi üzerinden yada PTT kanalıyla ödenmesi zorunludur. Konutlar için ise elde edilen kira tutarı 500,00 TL’nin üzerinde ise bu ödemelerde yine banka sistemi üzerinden yapılması zorunludur

Kira gelirlerinin beyanı açısından vergi daireleri tarafından bu beyanların denetimi banka hesapları üzerinde yapılmaktadır.  Kiracılar tarafından mülk sahiplerine yollanan kira bedelleri ayrıca vergi daireleri tarafından banka hesapları üzerinden denetlenmektedir. Beyan edilen kira gelirleri ile banka yatırılan kiralar uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

 Maliye Bakanlığı, son yıllarda elektrik, doğalgaz vb. sayaçları dikkate alarak sayaç sahiplerinin GMS iradının bulunup bulunmadığını araştırmaktadır. Örneğin, mükellef (A) şahsının üzerinde 5 (beş) adet elektrik sayacı var ise bunun kira gelirlerinin adetsel olarak beyanı denetlenebilmektedir.

 Bir konutun mülk sahibinin annesi, babası, büyükannesi, büyükbabası veya çocuklarına, torunlarına veya kardeşlerine sadece oturmak için ayrılırsa emsal kira bedeli hesaplanarak matraha eklenmeyecektir.

2017 Yılında Kimler Beyanname verecektir?

2016 takvim yılında beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan gerçek kişilerden;

• Konut kira geliri 3 bin 800 liralık istisna tutarını aşanlar

• İşyeri kira geliri brüt tutarı 30 bin lira olan beyanname verme sınırını aşanlar (30 bin liralık sınırın aşılıp aşılmadığının tespitinde, iş yeri kira gelirleri ile mesken kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınır.)

• Stopaja ve istisna uygulamasına konu olmayan kira gelirleri toplamı (basit usul mükelleften alınan kira)1.580 liralık beyanname verme sınırını aşanlar, 2016 yılı kira gelirleri için beyanname vereceklerdir.

Kira gelirinin yanında ticari yönden vergi kaydı bulunan mükellefler  istisna uygulamasından yararlanamazlar. Konut kira geliri zamanında mükellef  tarafından bildirilmez ise 3.800TL istisna indirimi yanar.

 

 

2016 Kira gelirlerinin beyan zamanı ve şekli;

Beyan edilecek geliri sadece  gayrimenkul sermaye iradından oluşanlar Hazır Beyan Sistemi olarak adlandırılan sistemi kullanarak gelirlerini beyan edebilirler. Bu sistemde, Gelir İdaresi Başkanlığı vergiye tabi gelirleri çeşitli kaynaklardan topladığı verilerle tespit ederek, mükellefin beyannamesini hazırlıyor ve internet ortamında mükellefin bilgisine sunuyor. Mükellef bu verilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra beyannameyi onaylıyor. Sisteme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

27 Mart 2017 akşamına kadar vergi dairesine bir beyanname ile beyan edilip,  hesaplanan vergi  iki taksitte (Mart – Temmuz) ödenmesi gerekir.

 

Beyannamede indirilebilecek diğer indirimler nelerdir;

Geçen haftaki yazılarımda detaylı yazdığım aşağıdaki harcamalardan,

Beyan edilen gelirin %10’u ile sınırlı  Eğitim ve sağlık harcamaları.

 Okul, yurt ve sağlık tesisleri için yapılan bağış ve yardımların tamamı.

Gıda bankaçılığı kapsamında yapılan nakit ve ayni yardımların tamamı indirilebilir.

Mali Müşavir Gökhan ŞAHİN


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?