Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

RAMAZAN PAKETİ VERİRSEM VERGİ İNDİRİMİ ALIRMIYIM?

Öncelikle tüm Ordulu hemşehrilerimin ve İslam âleminin Ramazan ayını kutlu yorum. Yardımlaşmanın ve paylaşmanın doruğa çıktığı bu ayda mali idarede sosyal devlet misyonu gereği yapılacak Ramazan yardımları için vergi mükelleflerimize vergisel avantajlar getirmiştir. Gelin bunlara kısaca göz atalım.

Hangi bağışlar vergi indirimine girer?
Gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddeleri vergi indirimine girer. Bu maddeler dışında yapılan bağışların bu kapsamda gider ve indirim olarak dikkate alınması mümkün değildir.

Yapılan bağışların vergisel avantajından kimler faydalanabilir?
Bağışların gider yazılması Gelir Vergisi Kanunu'nun 40. maddesinde ve Gelir Vergisi Kanunu'nun 89/6. maddesinde yer alıyor.  Kurumlar vergisi mükellefi olan şirketler ve Gelir Vergisi Beyannamesi veren Ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret geliri, gayrimenkul sermaye iradı(Kira), menkul sermaye iradı, sair kazanç elde eden şahıslar vergi indiriminden faydalanabilir.

Bağışlar nereye yapılırsa gider olarak dikkate alınır?
Bağışların fakirlere yardım amacıyla Ana sözleşmelerinde, gıda bankacılığı yer alan ve gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek veya vakıflar aracılığı ile yapılırsa gider olarak dikkate alınır.

Ben kendim fakirlere doğrudan bağış yapabilir miyim?

İhtiyacı bulunanlara bu yardımların doğrudan bağışlanması durumunda gider kaydı yapılamaz. Dernek veya vakıf dışında başka organizasyonlar aracılığıyla yapılacak bağışlar da gider kaydedilmez.

Yapılan bağışı nasıl ve ne kadarını vergiden Düşerim?
Bağışların mutlaka bağışı yapan tarafından gıda bankacılığı faaliyeti olan dernek veya vakıf adına düzenlenen fatura ile belgelendirilmesi ve taşıma için sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca kesilecek Faturada "İhtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır" ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Konuyu bir örnekle açıklayalım isterseniz;

 Gelir vergisi Mükellefinin Vergi Matrahı: 100.000TL
Gıda bankacılığı kapsamında KDV dâhil bağışlanan mal bedeli: 30.000 TL Bağış sonrası Kalan vergi matrahı:  70.000 TL

Bağış öncesi Ödenecek Gelir vergisi:  24.250TL

Bağışın vergi matrahından İndirim sonrası ödenecek Gelir vergisi: 16.150TL

Sağlanan Gelir vergisi avantajı: 8.100TL

Kurumlar vergisi mükellefinin vergi matrahı: 100.000TL
Gıda bankacılığı kapsamında KDV dâhil bağışlanan mal bedeli: 30.000 TL
Bağış sonrası Kalan vergi matrahı: 70.000 TL

Bağış öncesi Ödenecek Gelir vergisi: 20.000TL

Bağışın vergi matrahından İndirim sonrası ödenecek vergi: 14.000TL

Sağlanan Kurumlar vergisi avantajı: 6.000TL
Hepimize hayırlı ramazanlar diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.