Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

VERGİ İNDİRİMİ BAŞLADI

Vergi indirimi müessesesi, vergisini zamanında ödeyen mükelleflere avantaj sağlamak için yürürlüğe giren bir uygulamadır.
“Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi”  adı altında yapılan vergi indirimine   ana hatlarla göz atacak olursak;
%5 vergi indirimi Hangi Vergiler İçin Geçerli?
Vergi indirimi uygulaması sadece GELİR ve KURUMLAR vergisi için geçerli. KDV, damga vergisi, MTV, ÖTV, veraset ve intikal vergisi vb. vergilerde vergi indirimi söz konusu değil. 

Vergi İndiriminden Hangi Mükellefler Yararlanabiliyor? 
- Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefleri,
- Kurumlar vergisi mükellefleri (Finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları hariç)ve Basit usule tabi gelir vergisi mükellefleri.

Vergi İndiriminden Yararlanma Şartları Nelerdir?
- 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait vergi beyannamelerinin kanuni süresi içerisinde verilmiş ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin de kanuni süreleri içerisinde ödenmiş olması,

- 2016, 2017 ve 2018 yılları içerisinde haklarında beyana tabi vergi türleri itibarıyla ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat(inceleme) bulunmaması,

- 2018 Yılı/Hesap Dönemi Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi/Kurumlar Vergisi Beyannamesinin verildiği tarih itibarıyla vergi aslı (vergi cezaları dâhil) 1.000 Türk lirasının üzerinde vadesi geçmiş borcunun bulunmaması,

- 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Vergi Usul Kanununun 359. maddesinde sayılan (sahte belge kullanma-düzenleme)kaçakçılık suçu fiillerinin işlenmemiş olması.
Vergi İndirimi Nasıl Uygulanıyor?
Mükellef Nedim beyin ödenecek Gelir  vergisi; 200.000TL

Mükellef Nedim beyin  yararlanacağı vergi indirim tutarı;200.000 x%5= 10.000 TL

Mükellef Nedim beyin indirim sonrası ödeyeceği vergi;190.000TLolacaktır.

 Vergi indiriminde tutar ve yıl sınırı varmı?

Hesaplanan indirim tutarı, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık Gelir ve Kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanmak üzere 1.200.000 Türk lirasından fazla olamayacak.  Hesaplanan vergi indirimi tutarı, öncelikle bu beyannameler üzerinden ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilebilecek.  Bu uygulama her yılın Gelir ve Kurumlar vergisinde uygulanabilir bir düzenlemedir.

 

Vergiye Uyumlu Mükellef olduğumu nasıl öğreneceğim?

Vergi mükellefleri vergiye uyumlu mükellef olup olmadıklarını beyannamelerini vermeden önce artık https://ivd.gib.gov.tr adresindeki İnteraktif Vergi Dairesinde yer alan sorgulama ekranından kolaylıkla öğrenebilecekler. Şu an için sadece Gelir vergisi mükellefleri işlem yapabilmekte olup 1 Nisandan itibaren Kurumlar Vergisi mükellefleri de bu hizmetten yararlanabileceklerdir.

Son derece güzel, adalet ve hakkaniyetin sağlanmasına katkı sağlayan bir uygulama olup, Temennim bu uygulamanın tüm vergi kalemlerinde, mükelleflerimizin memnuniyet ve vergi bilincinin artmasına katkı sağlayacak bir oranda hayat bulmasıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.