depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Hakkı  YILMAZ

Hakkı YILMAZ

ARILAR VE İNSANLAR

Günümüzde en gelişmiş bilgisayardan daha güçlü olan balarılarının beyin yapısı  henüz tam anlamıyla çözülmüş değil. Geçenlerde Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Matematik-İstatistik Mini Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumun davetlisi olarak ben de katıldım. Ülkemizin yetiştirdiği, alanında uzman matematik profesörlerinden Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHOĞLU " Arıların Geometri Bilgisi" üzerine bir bildiri sundu.   

Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHOĞLU bildirisinde; Balarılarının görevlerini petek örmek, bal üretmek, yavru yetiştirmek ve yiyecek depolamak olarak belirterek bir mühendislik harikası olan petek üzerinde durdu. Konuşmasında balarılarının, petek hücrelerini altıgen şeklinde inşa ettiğini, sekizgen veya beşgen gibi geometrik şekiller değil de özellikle altıgen seçilmesinin nedenlerini açıkladı. Birim alanın maksimum kullanımı için en uygun geometrik şeklin altıgen olduğunu, petekler altıgen yerine başka biçimde inşa edilseydi kullanılmayan bölgeler ortaya çıkacak, böylece daha az bal depolanabilecek ve kovandan daha az sayıda arı yararlanabilecekti. Aynı hacıma sahip olmasına rağmen, altıgen hücreler için kullanılan malzeme üçgen veya dörtgen için kullanılandan daha azdır. Arıların altı köşeli hücreleri her yönden kullanılışlı bir tasarımdır. Hücreler birbirine uygun ve duvarları ortaktır. Bu, yine en az balmumuyla en fazla depolamayı sağlar. Hücre duvarları oldukça ince olmalarına rağmen kendi ağırlıklarının bir kaç katını taşıyabilecek güçte olduğunu belirtti.

Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHOĞLU konuşmasında; kovanda 65-70 bin arının çalıştığını, arıların bıkmadan, yorulmadan, yanılmadan işini yaptıklarını, onlar için grev ve boykot yoktur. Tek bir askerin 70 bin arının kontrolünü yaptığını, ülkede o kadar güvenlik görevlisi, polis ve jandarma olmasına karşın banka soygunu ve terörün bitirilemediğini belirtti. Profesör konuşmasında matematiğin önemi üzerinde de durdu. M. Kemal Atatürk'ün iyi bir matematikçi ve geometri bilgisine sahip olduğunu belirterek Atatürk'ün manevi mirasına sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Matematiği yaşamın soyutlanmış biçimi olarak tanımlayan  Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHOĞLU evrende her şeyin bir matematiksel sistem içerisinde olduğunu, evrenin simetrik yapısını canlı ve cansız varlıklar üzerinde örnekler vererek açıkladı. Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHOĞLU sadece arıların geometrik bilgisi üzerinde değil örümcek, karınca, göçmen kuşlar ve balıklardaki işlem bilgisi üzerinde de durdu.

Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHOĞLU, kendisine yönelttiğim bir soru üzerine; matematik sevgisini çocuk ve gençlere sevdirmenin öğretmenlerin görevi olduğunu, son yıllarda üniversitelerdeki temel bilimlere ve matematik bölümlerine tercihin oldukça azalmasının ülkenin geleceği için tehlikeli olduğunu, bu durumun PİSA sonuçlarıyla da kanıtlandığını belirtti.

Öyle anlaşılıyor ki insanlığın diğer canlılardan alması gereken daha çok ama çok ders var. Ne dersiniz?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.