Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Hakkı  YILMAZ

Hakkı YILMAZ

PİSA-2015 VE TÜRKİYE

Geçtiğimiz hafta OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından 3 yılda bir yapılan 15 yaş grubundaki öğrencilerin bilgi ve becerilerini değerlendirmek için yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programının (PISA) 2015’ te yapılan ortak sınav sonuçları açıklandı. 

 OECD üyesi 35 ülkenin de aralarında bulunduğu 72 ülkede uygulanan ve öğrencilerin okuma becerileri, matematik ile fen bilimleri alanlarındaki seviyelerinin ölçüldüğü sınavlarda, Türk öğrenciler fen bilimlerinde 52, okuma ve anlama becerilerinde 50, matematikte ise 49. sırada yer aldı. Böylece Türkiye her üç ders alanında da OECD ortalamasının oldukça gerisinde kaldı. Ve Türkiye bu sonuçla 2003 yılı başarısının da gerisine düştü.

ARGE’ ye bütçelerinde büyük yer ayıran, bilim ve teknolojiye önem veren, kısaca geleceğe yatırım yapan ülkeler yine ön sıralarda yer aldı. Singapur, Japonya, Çin, Kore, Hong Kong, Vietnam gibi Uzakdoğu ülkeleri ile Beyaz Zambaklar Ülkeleri olan Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, Almanya gibi Avrupa ülkeleri de başarılarını Uzakdoğu ülkelerine kaptırmış olmalarına karşın sıralamada yine de başarılı oldular.

Bu sınavlarda Türkiye niye başarılı değil? Neden öğrencilerimiz nal topluyor? Bu sorunun yanıtı aslında çok basit. 14 yıllık AKP iktidarının eğitimimize kazandırdığı ivmenin sonucu bu. 4+4+4 sisteminin meyvelerini topluyor Türkiye. Dindar ve kindar nesilden beklenen sonuç.

Türk eğitim sistemi bir türlü çağdaş normları yakalayamıyor. Ezberci, sınava ve bilgiye odaklı, üretici değil tüketici anlayışı benimsemiş, bilgiyi kullanamayan, bilgiden bilgi üretemeyen, bilimsel yöntemleri kullanmayan; araştırma, gözlem, sorma, sorgulama yapmayan bir sistem. Böyle bir sistemle yetişen bir öğrencinin dünya vatandaşı olması mümkün mü?

Kimi eğitimciler, köşe yazarları günlerdir eğitim sistemimizi tartışıyorlar. Nerede hata yaptık veya yapıyoruz diye. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri de kendilerince gerekçe üretmeye çalışıyorlar. Kimileri sınav sorularının diğer yıllara göre zor olduğunu, ülkemizde sınava giren öğrenci sayısının fazla olduğunu ve sınava giren öğrencilerin bir kısmının meslek lisesi öğrencileri olduğunu, puanı düşen sadece Türkiye değil diğer ülkelerin puanlarının da düştüğünü ileri sürüyorlar.

Kıvırmanın anlamı yok.

Bakanlık, sınava giren Fen Lisesi öğrencileri olsaydı başarımız çok yüksek olurdu, meslek lisesi öğrencileri başarımızı düşürdü diyor. İnsana sorarlar mevcut Anadolu Liselerini meslek ve imam hatip liselerine dönüştürürken, hatta Türkiye’nin en başarılı 150 lisesini Proje okulu haline getirirken bunları hiç hesaba katmadınız mı? Amaç belli seviyeyi artırmak değil bu liseleri de mevcutların seviyesine indirgemektir.

60 yıldır tarikatların kıskacı altında yetişen, bilimsel eğitimden uzak dinsel eğitimle, biat kültürü ile yetişen nesilden bahsediyoruz. Böyle bir neslin Kore, Japonya, Çin, Finlandiya ile yarışması olası mı?

Ülkemizde biat kültürü ile yetişmemiş, fıtrat ve kadercilik anlayışının hakim olmadığı  eğitim sistem mevcut olsaydı sorarım size; Konya Taşkent, Diyarbakır Kulp ve en son Adana Aladağ’daki yurt faciaları yaşanır mıydı?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?