depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Hakkı  YILMAZ

Hakkı YILMAZ

ÜRETİCİYE BİR DARBE DE TARSİM’DEN

Kısa adı TARSİM olan Tarım Sigortaları Havuzu, bilindiği üzere tarım ürünlerini soğuk, fırtına ve heyelana karşı sigorta kapsamına alan bir merkez. Devlet destekli bu merkez ayrıca sigorta bedelinin bir kısmını da üreticiden almaktadır.

TARSİM uygulamasını başladıktan bugüne kadar destekleyen ve her yıl kendime ait fındık bahçesini sigortalatmama rağmen 21-24 Mart 2016 tarihlerinde meydana gelen soğuk ve fırtına nedeniyle eksperlerin üreticiyi çileden çıkaran akıl almaz tutum ve davranışlarına tanık oldum. 2016 yılına kadar üreticinin yanında olduğuna inandığım veya öyle olduğunu gerek yürütülen reklam, tanıtıcı yayın ve uygulamalarla inanan biri olarak hayal kırıklığına uğradım. TARSİM’ in özellikle fındık üreticisine değil, kendi çıkarına hizmet ettiğine inanmaya başladım.

Geçtiğimiz hafta basın ve yayın organlarının gündeminde de yer alan haksız uygulamalar, görüştüğüm tüm üreticilerin de yakındığı hususlardır.  Üreticinin ortak görüşü gelecek yıl bir daha bahçesini sigortalatmama yönündedir. Eksperlerin anlaşmışlarcasına objektif olmayan uygulamalarına bahçemden örnek vermek istiyorum;  5,4 dönümlük hasarlı alanda fındık ocak sayısının sayılmadan 270 olarak gösterilmesi, mevcut alanda bakım ve yetiştirme koşullarına göre 1,44 kg. ürün alınabileceği, ekspertiz anında tespit edilen mevcut verimin 1,18 kg. olacağı böylece hasar oranının % 18 olduğunun tespitinin yapılması gibi. Bir kere hasar tespiti yapılan bahçenin ocak sayısı 270 değil daha fazladır. Dönümde 150-160 ocak olduğu düşünülürse en az bu bahçede 750 ocak vardır ve bahçenin tamamı hasarlıdır. Şunu da açıkça iddia ediyorum ki hasar tespiti yapılan bahçede ocak başı 1,18 kg ürün almak mümkün değildir. Çünkü fındık dalında fırtınadan dolayı yaprak kalmamıştır. 

Fındık hasar tespiti için görevlendirilen eksperlerin bir kısmının yöre eksperlerinden olmadığı, eğitim alsalar bile fındık hasarı konusunda tecrübesiz olmaları fındık üreticisinin aleyhinedir. Yoğunluk nedeniyle değişik illerden örneğin Hakkari, Çorum, Bartın, Amasya, Konya illerinden gelen eksperler fındık hasar tespiti yapmak durumunda kaldı. Bu konuda kapı ardında üretici aleyhine olacak bazı kararlar alındı, hesaplar yapıldı gibi geliyor bana. Beyin fırtınası yürütmek gerekirse; bilindiği üzere 2014 yılında fındıkta yaşanan don olayı TARSİM’ in mali yükünü oldukça artırdı. 2015 yılında herhangi bir hasara yönelik TARSİM tarafından üreticiye ödeme yapılmaması TARSİM’ in yüzünü güldürdü. Üreticiden alınan sigorta bedelleri havuzda kaldı. Bu durum TARSİM’ in iştahını kabarttı ve 2016 yılı için iyi bir tanıtım ve reklam kampanyası yürüten TARSİM bu sayede sigortalı sayısını artırdı. Sigortalı sayısının artması demek havuza daha fazla para akması demektir. Şimdi soruyorum; TARSİM acaba 2016 yılı için eksperlerle beş yıldızlı otellerde yapılan seminer ve toplantılarda havuzdaki tatlı paranın daha da artması için hasar tespitinin düşük gösterilmesi  yönünde karar mı aldı?  Bir de şunu sorsam Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanının maaşı kaç  lira sizce? Ben tahminimi yapayım Fatih Terim kadar almasa bile Türkiye’de ilk ona girer. İsterseniz araştırın benden söylemesi.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.