evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

ACAYİP BİR ÜLKEYİZ

Spor artık ülkeleri aştı, sınırları kaldırdı. Dünya’nın büyük organizasyonları artık sınır tanımaksızın evlerimize kadar girdi. Kitle iletişim araçları geliştikçe spor kültürünün yansımalarının önüne geçemiyorsunuz. Artık TV, gazete, internet, sosyal paylaşım ağları ile insanlar birbirlerinden ciddi mana da etkileniyor. Düşünebiliyor musunuz, brezilya da yapılacak olan olimpiyatları canlı, canlı izleyeceğiz. Spor sistemi oluşturuldu oluşturalı her organizasyon artık, evimizde hatta elimizdeki cep telefonun ekranında anında görüntü ile izliyoruz.

Sınır tanımaksızın, sporun yankıları ile etkileniyoruz. Yeni yetişen nesillere spor organizasyonları üzerinde müthiş bir değişim, dönüşüm yaşıyoruz. Genç nesillerimiz ciddi anlam da etkileniyor.

Spor aslında bir propagan da aracı olarak kullanılıyor. Masumca bir tavır değil, verilen tüm ciddi ama etkili mesajlar hep spor üzerinden, dikkat edilirse emperyal güçlerde spora ciddi yatırımlar yapıyor. Üstünlüklerini aslında sportif başarılar la ortaya koyuyor.

Amerika birleşik devletleri adına son üç olimpiyatta yarışmalara katılan michell palps bugüne kadar 22 madalya tek başına alarak kırılması zor bir rekora imza attı. U.S.A yüzücü geçenlerde Amerika seçmelerini tekrar kazanarak olimpiyatlara yeniden katılmayı hak etti. Muhtemelen de altın madalyalar kazanacak diyorum. Çünkü en az dört dalda yarışacağına göre hesap et artık.

Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm olimpik branşlarda acaba madalya alabiliriyiz diye kara kara düşünüyoruz. Amerikan’nın bir yüzücüsünün getireceği madalya gibi bir madalya alma umudumuz yüksek gözükmüyor. Muhakka ki madalya alırız ama şuan nereden geleceğini söylemek zor, geçmişe göre bir tahminimiz olur elbette. Ama bir Amerikalı gibi şu branşlarda şu sporcular kesin alır diyemiyoruz. Nedenleri çok kez bu köşemiz den yazıyor ve paylaşıyoruz.

  Bilgi paylaştıkça değer kazanır demiyorlar mı? Biz de paylaşıyoruz…

 Bir avuç İzlanda’nın seviyesinde değiliz.Düşünebiliyor musunuz İZLANDA’NIN Hentbol yani el topu takımı olimpiyat ikincisi olmuş yahu..80 milyonluk ülke olarak çakılı kaldık.Bir tanesi de çıkıp neden böyle olduk diye sebep ve sonuç ilişkisi kurmuyor.İzlanda’nın İngiltere top milli takımını yenmesi ile bir gürültü koptu,şuan herkes yediden yetmişe İzlanda’yı konuşuyor,araştırıyor,bu başarıyı nasıl yakalamışlar hala konuşuyoruz.Halbuki adamlar işi 2000 yıllarda bitirmişler bu günleri planlamışlar.N e demeli artık,sürekli Türkiye’deki top maçlarının dedikodusunu yapmaktan,bizimkiler bu gerçekleri görmezlikten geldiler.O günlerde bu insanlar İzlanda konuşmuş olsaydı neler olurdu.İnanıyorum ki konuşanlar la aynen İngilizler gibi bizim akılı basın ve yöneticilerimiz alay ederlerdi.İngiltere kraliçesi bir avuç İzlanda mı bizi yenecek dememiş miydi.

Bizim çokbilmiş yöneticilerimiz, burunlarından kıl aldırmazlardı, artık spor bir bilim oldu. Hala bunu göremiyoruz. Bir kara düzen gidiyor. Çözüm kaliteli hoca yetiştirmekte, bir daha söylüyoruz kaliteli hoca yetiştirmekte beni anlayabiliyor musunuz?

Size SLAVEN BİLİÇ’i hatırlatayım. Türkiyenin temel sorununun ‘YETKİLİLERİN BİLGİSİ YOK. BİLGİLİLERİN YETKİSİ YOK.diyerek İngiltere’nin yolunu tutmadı mı?Acaba SLAVEN BİLİÇ giderken ayak ülkemize ne söylemiş olabilir.Hatta İZLANDA bizi 3-0 yenip ezip üzerimizden geçtiğinde de İzlan’da Milli takım hocası ’BİZ BU BAŞARIYI 15 YIL ÖNCEDEN PLANLAMIŞTIK’ dediğinde adamı anladık mı acaba?Hadi biz anlamadık da bizim direktörümüz var ya hani ‘DRES ALMAZ DERS VEREN’ ünlü narsist kardeşimiz de mi anlamadı acaba?20 yıldır top milli takımlarını tek elden planlayan bu direktörümüz değil mi?Aslında top milli takımlarının tüm sorumlusu bu direktördür.Bana sorarsanız bu direktör bu işten ne zaman maddi ve manevi elini çekerse bizde bir BELÇİKA oluruz adım gibi eminim. Beni anlayabiliyor musunuz.Muhakkak ki tenzih edilecek bir gurup var.Onlar da onurlarından dolayı ses çıkarmıyorlar.Şuarada bir şey kalmadı.2016 YAZ OLİMPİYATLARI başlıyor.Bu konuları olimpiyat sonrasın da yine biz konuşuruz.Çünkü topçuların ölü sezonu bitti.Onlar artık saha çıkıyorlar.

  Transferleri mi istersin,Kamplarını mı istersin.Forma dizaynlarını mı istersin artık konuşulmadık yerleri kalmaz bizim medyamız ne diyelim.Spor un en önemli pazarlama ağı medya dır.Biz de kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız.Başarılı olduğumuz branşlarda medyamız daha etkili yer almalılar.Tüm medya da top var.O zaman herkes topçu olmak istiyor.Yeni neslimizi yeni sporların güzellikleri ile daha detaylı tanıştırmak gerekiyor.

  Size yerelden de bahsedelim biraz, plaj voleybolu, Sokak basketbolu, plaj futbol bunu günlerce yayınlıyoruz. Orada yayın sıkıntısı olmuyor. Amatör branşa gelince bin dereden bin su oluyor. Kendi neslimize ne kadar çok önem verirsek, gençlerimizi de bir o kadar farklı sporlarla tanıştırırız. Gençlerin ilgi ve alakasını başka alanlara da çekerek top’un dışında da sportif etkinliklerinde olduğunu onlara göstermek lazım.

 Sportif mana da anlattıklarımızı anlamak için, anlatılan konuda bilgi, deneyim ve ufka sahip olmak gerekir. Seni anlattığını anlayamayan, kavrayamayan bir beyne ne anlatabilirsiniz ki

  İşte sporumuzun hali bu, buna da şükür.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.