evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

BİLGİSİZ YÖNETİCİ

Etkili ve başarılı bir yönetim için yöneticilerin belirli yeterliliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu özelliklere kısaca "yönetici yeterlikleri" denilmektedir. Bu yeterlikler, yönetimin kendi özelliklerinden gelebildiği gibi, yöneticinin şahsî özelliklerinden de kaynaklanabilmektedir. Kişiye has bazı özelikler dışında, bu yeterlikler eğitim yoluyla kazanılabilir özelliktedir . Spor da bir insan ilişkileri bütünüdür. Sporcu yetiştirilmesi ve tesisler düşünülürken, bütün bunların organizasyonunu yapacak yöneticilerle ilgili programlar tutarsız olmuştur. Yönetimin söz konusu olduğu her yerde ise yöneten ve yönetilen vardır.

Türkiye’de sportif etkinliklerde bulunan spor kurum ve kuruluşlarının büyük bir kısmı devlet yönetimine bağlıdır. Özel sektör tarafından kurulan ve işletilen spor kurum ve kuruluşlarında bile denetim devletin denetim ve gözetimi altında yürütülmektedir.

Günümüzde artık spor yöneticiliği bir meslek olarak kabul edilmekte ve bugünkü spor potansiyeline rağmen sporun amatörce ya da sadece sevgiyle yönetilemeyeceği de bilinmektedir. Öyle ki spor yöneticisi, çağdaş yöneticide bulunması gereken tüm özelliklere sahip olmanın yanı sıra sporu yönetmeyi bilen, insanı, sporcuyu ve toplumu tanıyan, spor örgütlerinin amaçları doğrultusunda severek, isteyerek ve bilinçli bir şekilde yönetim görevini yerine getiren kişi olması gerekir.

  Sporun önemli bileşenlerinden biri olan yöneticiliktir. Spor yöneticilerinin seminer, kurs, konferans vb. etkinliklere katılmasının “mesleki yeterlilikleri” açısından önemlidir. Kulüp yöneticilerinin sporcu ve taraftar/üyelerle iyi ilişkiler kuramadığı, sporcuları motive edici çalışmalar yapmadıkları başarılı sporcuları ödüllendirmede büyük sorunlar yaşanmaktadır.

Yöneticilerin karşılaştıkları problemler karşısında problemleri anlayıp yorumlayabilme, çözüm yollarını ve çözümde kullanılacak ilkeleri belirledikten sonra mevcut problemlerin çözümünün üstesinden kolay gelinebilir. Ancak spor sadece top ile algılanınca diğer sporların anlamsız olduğu ortaya çıkıyor.

Serbest piyasa ekonomisi ve uluslararası rekabet koşullarının hâkim kılındığı, dünyanın tek bir pazar haline getirildiği küreselleşme sürecinde yaşananlardan spor da kendi payına düşeni almaktadır. Günümüzde spor ağırlıklı konumunu; ticarileşerek başlı başına bir sektör haline gelmekle sürdürmektedir.

  Spor, toplumların göz ardı edemeyeceği, kesintiye uğratamayacağı ve vazgeçemeyeceği evrensel, bütünleştirici bir aktivitedir. Zaten toplum ve spor birbirinden ayrılmayan bir bütünün parçaları halindedir.

  Her yönetici, yönetici olduktan sonra kendi fanatik dünyasına göre spor branşına yatırım yapmaktadır. Bu branşta genelde top olmaktadır. Bizim ilimiz de de bu sorun ciddi bir yer tutmaktadır. Sorun çözülemeyecek kadar hastalık haline dönüşmüştür.

 Kendi çocuklarımıza yatırım yapıp onların gelişimine katkı sağlamak varken, Show benzeri etkinliklerle kaynaklarımız yanlış yerlerde kullanılmaktadır. Biz öncelikle kendi çocuklarımızla büyük hedefe giderken onlarında meslek sahibi olmalarına katkı sağlamalıyız. Sokaktan kurtarıp onları hayata hazırlamalıyız.

Sorun bilgisiz insanların, ehliyet ve liyakat sahibi olmayanların spor yönetici olması ya da sporun başına karar verici nokta olmasından kaynaklanmaktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.