Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

BOŞ ZAMAN

1982 yılında kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 58. ve 59. maddelerinde de “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, kötü alışkanlıklardan ve cehaletten kurtarmak için gerekli tedbirleri alır. “Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır ve sporun kitlelere yaygınlaşmasını teşvik eder.” “Devlet başarılı sporcuyu korur.” (T.C. Başbakanlık GSGM: 40) şeklindedir.

Bunalıp sıkıldığınız zaman ya da kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda vücudunuzu yenileme zihninizi dinlendirmek hayatın zorluklarından bir nebze olsun kurtulmak için Rekreasyon aktivitelerine yöneldiğiniz olmuştur. Rekreasyon aktiviteleri deyince klişeleşmiş halı saha maçlarını kastetmiyoruz. Tabi ki halı saha maçları da bir rekreatif etkinlik sayılabilir ama bizim ilk önce Rekreasyon nedir ? Sadece spor aktiviteleri mi rekreasyona girer sorusuna cevap bulup bu konuyu irdelememiz gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle Rekreasyon özet olarak bireyin boş zamanlarında, kendisini yenilemek, sosyalleşmek, mutlu ve sağlıklı olarak nitelikli bir yaşam sürebilmek için, özgürce tercih ettiği spor, sanat, kültür, bilim ve turizm vb. faaliyetlerin tümüne rekreasyon denir. Gelişmiş ülkelerde çok rağbet gören bu rekreasyon kavramı ülkemizde geriden gelse de son 5 yılda epey bir yol kat etmiş görünüyor.

Üniversitelerin, Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü, Turizm Fakültelerinin Rekreasyon Yönetimi Bölümleri, ülkemizde rekreasyon kavramını sırtlayan mevcut olduğu konumdan daha ileriye götürmek için çalışmalar yapan kurumlardır. Ayrıca belediyelerin rekreasyon alanları yapması da rekreasyon kavramının gelişmesinde öncü olacağına kanaatindeyiz.

Turizm sektöründeki gelişmeler, Rekreasyon Yönetimi mezunlarına daha çok iş düştüğünü görmekteyiz. Gelen turistlere rekreatif etkinlikler düzenleyerek onların ülkeden memnun ayrılmasını sağlamak bütün ülke çıkarlarımız doğrultusunda hep rekreasyona rağbeti arttıracak hem de ekonomik olarak kalkındıracaktır.

  Paradigma değişikliği açısından baktığımızda, bireyin yaşamı nasıl algıladığı ve yaşamı nasıl tarif ettiği ile ilgili bir pencereden bakmamız gerekir rekreasyonu anlayabilmemiz için. Şunu biliyoruz ki hobisi olan insanlar mutlu insanlardır. Hobisine zaman ayıran, emek harcayan ya da gelirinin belirli bir kısmını bu amaç uğruna kullanan insanlar mutlu insanlardır. Rekreasyonun bireysel yaşam içerisindeki en temel faydası; bireyin içinde bulunduğu ortamlarda, iş, aile, arkadaşlık ortamında dış çevreden ya da iç çevreden kaynaklı olumsuz birikimlerin her birisini olumluya döndürecek bir yapıyı ortaya koymasıdır. Diğer bir deyişle bireyin fiziksel ve mental olarak yenilenmesini sağlar. Bireyin kendisini iyi hissetmesi ile oluşan bu yenilenmenin sosyal hayatına, iş hayatına, evlilik hayatına ve bunların dışındaki tüm rollerinin pozitif olarak yerine getirilmesiyle ilgili büyük faydaları vardır

Beden eğitimi ve spor dersleri ikiye ayrılmalıdır. Birincisi rekreatif hayatın öğretildiği boyutu, ikincisi aktif profesyonel sporun yapıldığı boyutu olmalıdır. Ortaokul ve lisede böyle dersler mutlaka bulunmalıdır. Çünkü eğitim bir çekirdeğin çatlamasıdır, bir kayısı çekirdeği içerisinde kocaman bir kayısı ağacı barındırır. Eğitim de bireyin çekirdeğini büyüten ve çatlatan bir yapıda düşünülmelidir. Tek tip insanın yaratılması değil birey odaklı bir yapıda eğitimin verilmesi gereklidir. Rekreasyon; sanat, el becerileri ve spor alanında bireyin ilkokul ve anaokul döneminde çekirdeğinin büyütülebileceği bir formasyonda yapılmalı ve bunlar gerçekten yüreklendirilmiş, ödüllendirilmiş, isteklendirilmiş rekreasyon uzmanı, beden eğitimi öğretmeni, müzik ve resim öğretmeni teknoloji tasarım öğretmeni tarafından yapılmalıdır.

Her geçen gün değişen gelişen hayat koşulları ve bunların kişiler üzerindeki etkileri gün geçtikçe artmakta ve de bu koşulların insan üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için Rekreasyon artık yaşamın bir parçası ve çağın bir ihtiyacı haline gelmiştir

Rekreasyonun gençler üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için her şeyden önce gençlerin yaşadıkları ortamı ve genel sorunlarını irdelemek gerekmektedir. Gençlerin sorunları üzerine yapılan bir araştırmada uzmanların "davranış bozukluğu, saldırganlık ve şiddet" gibi üç ana başlıkta yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Günümüzde gençlerin sergilediği bu durum toplumda güvensizlik, belirsizlik ve insanlarda gittikçe artan oranda gerginlik yaratmaktadır. 

Alkol, sigara ve madde kullanımının gittikçe daha küçük yaşlarda olması gençlerin ruh sağlığının bugünkü durumunu ortaya koyan önemli bir göstergedir. Ve tüm bu göstergeler açıkça ifade ediyor ki gençlerin olumsuz alışkanlıklardan uzaklaştırılması üzerinde Rekreasyonel çalışmaların etkisi artırılırsa, genç nüfusun aktif ve sosyal hayata dâhil edilmesi daha da kolaylaşacaktır. Birçok ülkede çeşitli suçlardan cezaevlerinde yatan çocuk ve genç suçluların sayısının azaltılmasında ve hayata kazandırılmasında da Rekreasyonel faaliyet çalışmalarının etkisi ortadadır. Bilindiği üzere genellikle gençler arasında en rağbet gören rekreatif etkinlik spordur. Rekreatif sporlar suçun önlenmesinde önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar rekreatif sporla uğraşmanın gençliği suça katılımdan vazgeçirme eğiliminde olduğunu göstermekte; diğer bölgelerde suç oranları artarken, rekreatif sporların uygulandığı bölgelerde suç oranları azalmaktadır.

Rekreasyon etkinliklerinin, özellikle gençler için rekreatif sporun suça tamponluk yapmada aktif rol oynayabileceği bilinmektedir. Bu amaç doğrultusunda genç suçlu sayısında azalma yaratmak için aileleri bilinçlendirici eğitim etkinlikleri düzenlenmesi ve gençlerin suça karışmadan rekreatif etkinliklerle tanışmalarında aile desteği alınması bu sorunun önüne geçilmesinde yarar sağlayacaktır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.