Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

EĞİTİM VE SPOR 

Çocuklarımızın bir telaş spor yapabilmeleri için fırsat bulmaya çalışıyoruz. Ama sürekli dersleri, dershaneleri ve okullarının etkileneceği korkusuyla spor hayatlarına kavuşamıyorlar. Sürekli bu tarz anlamsız bir mahalle baskısı var. Tüm ailelerimiz bu yeryüzünde olmayan baskı ile çocuklarımızın sporla tanışmasını, spor kültürü ile buluşmasının maalesef önüne geçememektedir. Bu spor hayatımızı etkiler, derslerinizi etkiler, meslek sahibi olmanızı etkiler diye ortada dolaşan anlamsız ve manasız baskı ülkemiz de ve ilimiz de yeterince sporcu kaynaklarının kullanmasını engellemektedir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle acayip, anlamsız ve manasız bir anlayış başka bir ülkede yok. Bizim çocuklarımız yedi yirmi dört ders çalışıyorlar. Ancak fizik, matematik, kimya, biyoloji olimpiyatlarında tesadüf ve münferit durumların dışında hiç yokuz.

Genel de Ruslar, almanlar, Japonlar, Çinli çocuklar bu fen olimpiyatlarında madalyaları kazanıyorlar. Aynı ülkenin çocukları sporda da çok başarılılar. Çok enteresan değil mi? Bu durumdan bizim bir çıkarım da bulunmamız gerekmiyor mu?

Bizim dışımız da bu elin çocukları aynı zamanda sanatsal bir faaliyetlerde de bulunuyorlar. Tiyatro onların vazgeçilmezleri birçok sosyal faaliyetlerde bulunuyorlar. Dünyada da hiçbir şeyden geri kalmıyorlar. Neden bizim çocuklar spor yapınca mı derslerin den geri kalıyorlar acaba!

Bu ülkelerin çocuklarına baktınız mı? Günlük muhteşem bir planları var. Yemeklerini tam zamanın da yerler, derslerini tam zamanın da yaparlar. Bilgisayar ve internet kullanma saatleri bellidir. Genelde telefon kullanmazlar. Akşam odlumu öğrenci kendisi saat 21.00 yatakta olur.

Peki, bizim çocuklar bunların ne kadarını uyguluyor acaba, sabahın 08.00 den gecenin 23.00 kadar ders mi çalışılır. Bu tarz bir eğitim anlayışının sonun da bu kişi den a sosyal bir kişilik ortaya çıkar. Mesleğe atıldıktan sonra da işi bir hayli zor olur. Ülkemiz de yetenekli sporcu ile karşılaştığımız da ilk sorun eğitimini etkiler mi oluyor doğal olarak, demek ki bizim ülkemiz de daha henüz bu kaygı ortadan kalkmamış, bu yolda da kat edeceğimiz pek uzun mesafemiz var.

Biz insan oğlu oksijen,su ve yemek yediğimize göre birincil olarak yapmamız gereken birinci öncelik mutlaka hareket ederek vücudumuzdaki bu oluşan enerjiyi atmak ve yakmak lazım.Vücudumuzdaki fazla enerjiyi yakmaz isek işte sorunlar burada başlıyor.Spor da bu nokta dan itibaren çok önemli ve anlamlı hale geliyor.O halde oksijen,su ve yemek yiyen bir bünyenin yaratılış gayesinin bir parçası da vücudu bir şekilde hareket ettirmek olmalıdır.Günümüz endüstri hayatın da bu ancak sportif yöntemlerle olur.Bu kültür olduktan sonra da tüm çocuklarımız rahat bir spor yapma imkanına kavuşunca da her alan da başarılı sporcu elde ederiz.

Bu anlayış ve kültür ülkemiz de oturduğu an da birçok alan da ve branşta olimpik düzey de ciddi başarılar gelir. Olimpik sporcunun da tespit edildikten sonraki eğitimleri de çok farklı boyuta gelmektedir. Bu ayrıca planlamak ve gelişim ihtiyaçlarını da karşılamak gerekiyor.Ancak her şeyden önemlisi genel anlamda bir spor kültürü ve bilincinin algılanması ve oturması lazım gelir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.