depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

ETKİLİ SPOR YÖNETİCİLİĞİ İLKELERİ 

Spor yöneticisi, etkili bir yönetim için dikkat edeceği hususları çok iyi bilmeli ve uygulamalıdır. 

İyi bir yönetici emrindeki kimseleri her yönüyle çok iyi tanıması ve onları yönetmek için onlarla iyi ilişkiler kurması gerekmektedir. Oysa insanları tanımak ve anlamak zor bir iştir ve uzun zaman ister. Spor yöneticisinin ise takımı başarıya götürmek için çok az bir zamanı vardır. 

Sporcu ile kulüp arasındaki münasebetleri yakından tanımak ve bilmek zorundadır. Sporcunun kulübe olan resmi sözleşmesinin yanı sıra kulübe psikolojik sözleşmeyle de bağlanmasını sağlayabilmesi, yüksek verim alınması için en önde gelen yoldur. 

Kişiliği ve yaşantısı ile iyi bir örnek teşkil etmelidir. 

Antrenör, sporcu ve diğer alt kademe yöneticilerini sürekli teftiş ve kontrol altında bulundurulmalıdır. Başarının veya başarısızlığın sebepleri ortaya çıkartılabilir, bu suretle iyi bir mükafatlandırma ve cezalandırma sistemi kurulabilir. 

Spor yöneticisi etkili yönetimi sağlayabilmek için yönetim kurulu, antrenör, ve sporcularla koordineli bir şekilde çalışmalıdır. 

Spor yöneticisi astlarının, antrenörün ve sporcuların hatalarını uygun bir dille söylemeli, ayrıca bu kişilerin hatasından doğan sorumluluğu üstlenmekten korkmamalıdır. 

Spor yöneticisi münakaşadan uzak, anlayışlı ve tolerans sahibi olmalıdır. Kesinlikle hizipleşme ve dedikodulardan uzak kalmalı ve böyle hareketlere meydan vermemelidir. 

Spor yöneticisi, başkanı olduğu kulübün personelini, Antrenörünü, sporcusunu çok iyi tanımalı nasıl bir sisteme sahip olduğunu bilmeli ve taraftarlarla iyi bir diyoloğ kurmayı başarabilmelidir. 

Spor yöneticisi verdiği emirleri hiyerarşiye göre vermeli yöneticilerde atlama olmamalıdır yönetici ekibine, antrenörüne ve sporcusuna güvenmelidir. Herkesin görevi net olarak belirlenmeli antrenörün ve teknik heyetin işlerine karışmamaya özen gösterilmelidir.

Spor yöneticisi, kulübün imkanlarını sporculardan esirgememelidir. Spor yöneticisi, adil, objektif ve tevazu sahibi olmak zorundadır. İyi bir spor yöneticisi duygusallıktan uzak ve şartlara göre en iyi davranışları gösterebilen yöneticidir. Spor yöneticisi sağlam iradeli, sebatkar ve özellikle cesur olmalıdır. Yetkiyi tam olarak kullanabilmeli ve sorumluluktan korkmamalıdır. 

Özetle, yönetici, nitelikleri, fonksiyonları, görevleri sorumlulukları ve yönetim ilkeleri konularında, kurumlarda en üst seviyede verimin ve başarının sağlanmasında sevk edici yönlendirici bir lider olarak temayüz etmelidir. 

Etkili bir spor yöneticisi bilimsel yönetim uygulamak zorundadır. Spor günümüzde bir bilim dalıdır. Sporun geleceğine ilişkin kararları verecek ve planlar yapacak olan spor yöneticileri, hem bilimsel açıdan gerekli olan yönetim bilgilerine hem de olumlu beşeri ilişkiler geliştirebilecek güce sahip olmalıdır. Aynı zamanda kişilik yapısı da uygun olmalıdır...

Kaynak: Yrd.Doç. Dr. Ali Niyazi İNAL


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.