evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

FRANSA’DA YASAK

Kamu yönetimi ülke incelemelerinde, 19. yüzyıldan bu yana, Türk kamu yönetimi örgütlenmesinde farklı zamanlarda ve farklı ağırlıklarda etkili olan Fransa’da mevcut olan spor yönetim yapısı karşılaştırmıştır.

Türkiye ve Fransa’da bir kamu hizmeti olarak görülen sporun yönetim sistemi karşılaştırma unsurları olarak sporun yürütme ve yönetsel yapısı, merkezi örgütlenme şekli, yerel makamların işlevleri (bürokratik yapı, işlevleri, davranışı), bürokrasi ve siyaset ilişkisi, bürokratikleşme düzeyi belirlenmiştir.

Türkiye ve Fransa’da Spor Yönetiminde aşağıdaki farklılıklar ortaya çıkar:

Türkiye ile Fransa'da spora ilişkin temel yasaların oluşturulma süreçleri benzerlik göstermektedir. Ancak sporla ilgili yasalar, Fransa'da 1984, 1987, 1992, 2000 ve 2003 yıllarında güncellenirken Türkiye'de 1938 çıkan spor yasası 1986 yılında güncellenmiştir. Fransa'da devlet, 1945 yılından itibaren sporla ilgili uygulamaları ve organizasyonları düzenleme yetkisini federasyonlara vermiş ve spor hareketini gerçekleştirmek için özerklik kazandırmışlardır. Bu olgu, Türkiye'de önce 3289 sayılı yasa ile spor yaptırma ve spor organizasyonları düzenleme yetkisi federasyonlar aracılığıyla gerçekleştirilmiş ancak 2003 yılından itibaren ise spor federasyonları mali ve idari yönden özerk olmuşlardır. Fransa'da spor federasyonları, kendi spor dallarına ilişkin tüm konularda özerk olmalarına karşın devlet denetimi altındadırlar ve dört yılda bir yetkileri gözden geçirilmektedir. Türkiye'de ise spor federasyonları için böyle bir denetim zorunluluğu yoktur. Fransa'da spora ilişkin yasalar, devlet ile spor hareketi arasındaki ilişkiyi kolaylaştırmakta iken Türkiye'de devlet ile spor hareketi arasındaki ilişkiyi düzenleyen bir yasa henüz mevcut değildir. Fransa'da spor mevzuatını ve devletin spor politikalarını değerlendirmekle yükümlü, çoğunluğu sporun içerisinde yer alan 140 temsilciden oluşan bir Spor Konseyi bulunmaktadır. Türkiye'de ise spor teşkilatına danışmanlık hizmetinde bulunan, 11 kişiden oluşan Merkez Danışma Kurulu bulunmaktadır. Fransa'da bakanlığın bütçesi üç program (spor, gençlik ve toplumsal kalkınma programları) arasında paylaştırılırken, Türkiye'de spora aktarılan sınırlı bütçe dışında programlı başka bir kaynak aktarımı bulunmamaktadır.

   Fransa'da yasalar çerçevesinde kulüpleşme dernek ve şirketleşme şeklinde iki kategoride iken, Türkiye'de kulüplerin yapılanması sadece dernekler yasasına göre yapılmaktadır. Fransa'da "sporun ücretli olarak öğretilmesinin düzenlenmesi" hususunda düzenlemeler yapılmıştır. Ancak Türkiye'de böyle bir düzenleme henüz bulunmamaktadır.

  Türkiye'de genel bütçeden yaklaşık olarak %0.20 oranında ödenek ayrılmakta olup, spora bunun dışında spor toto-loto gelirlerinden, belediyeler ve il özel idarelerinden belli oranda kaynak sağlanmaktadır. 2004 yılı itibariyle, devlet bütçesinden toplam GSGM'ye 150.000.000 Euro ödenek ayrılmış, Fransa'da ise sporun gelişimi için, devlet bütçesi ve ulusal fondan toplam 2004 yılında 395 milyon Euro kaynak sağlanmıştır.

  Ayrıca Fransa'da yerel makamların profesyonel spor kulüplerine kaynak sağlaması yasayla yasaklanmıştır.

  Fransa'da 1994 yılından bu yana, Spor Bakanlığı kamu fonlarını etkili bir şekilde kullanılmasını garanti etmek için spor federasyonları bünyesinde hesaplar ve mali konulara ilişkin prosedürleri hayata geçirmiştir. Bu fonlar, devlet adına bakan ile federasyon adına başkan arasında imzalanan amaç sözleşmeleriyle verilmektedir. Ulusal fon, Fransa'daki sporu düzenleme ve finanse etmek içindir. Federasyonların finansmanı, olimpiyat oyunları dönemiyle aynı zamana tekabül eder ve 4 yıllık bir program çerçevesinde yürütülür

Fransa'da yerel yönetimler, kamu yararı sağlayan sporcuların ihtiyaçlarını karşılar ve özellikle tesisler ve spor derneklerine verilen desteğin niteliği açısından sporda yer almışlardır. Ülkemizde ise spora yerel yönetimler yatırım yapabilmektedir. Belediyeler ve il özel idare bütçelerinden spora kaynak aktarılmaktadır.

Sonuç olarak; dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Türk Sporunun yeniden yapılandırılma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde bir kamu hizmeti olarak yürütülen sporun, devlet tarafından yönlendirici, özendirici, destekleyici ve denetleyici olması gerekmektedir. Gençlik, Beden Eğitimi ve Spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde diğer kamu hizmetlerinin sağlanmasında uygulanan yönetişim sisteminin spor yönetim alanında da etkili olarak oluşturulması gerekmektedir. Bu amaçla, spor alanında yer alan tüm sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, spor federasyonları, gönüllü spor kuruluşları, spor kulüpleri ve diğer özel ve tüzel kişiliğe sahip spor örgütlerinin ülke spor politikasının belirlenmesinde aktif rol almaları sağlanmalıdır.

  Spor kulüplerinin küreselleşmeyle yaşanan kriz ortamlarında varlıklarını devam ettirebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınması ve spor kulüpleri yasasının ivedi bir şekilde yeniden düzenlenmesi ve yürürlüğe konulması gerekmektedir. Gerek Avrupa Birliğine uyum sürecinde gerekse küreselleşmeyle yaşanan kamu yönetimi reformu açısından yeniden yapılandırma çalışmalarında merkezi ve yerinden yönetim unsurlarının Fransa'da olduğu gibi yerellik ve yetki devrinin (adem-i merkeziye/özeksizleştirmenin) sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması önem taşımaktadır. Fransa'da olduğu gibi, gençlik ve spor politikaların bilimsel temellere dayalı olarak üretilebileceği Gençlik ve Beden Eğitimi ve Spor Enstitülerinin kurulması sağlanmalıdır,

  Sporla ilgili yapılan hukuki düzenlemelerin gelişmiş ve demokratik ülkelerin spor yasaları ile karşılaştırmalı olarak ele alınmalı, eksik ve yetersiz alanlar tespit edilmelidir,

  Spor hareketi ile devlet arasındaki iletişim yasalarla belirlenmeli ve teminat altına alınmalıdır,

  Fransa'da olduğu gibi, devlet ve spor hareketi içerisinde yer alan kurum ve kuruluşların temsilcileri ile beden eğitimi ve spor uzmanları temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir Ulusal Spor konseyi oluşturulmalıdır,

Spor kulüplerine ilişkin yasanın günün şartlarına uygun hale getirilmelidir, 6. Spor alanında yer alan TMOK, Spor Federasyonları, Spor Kulüpleri ve diğer kurum ve kişiler arasında etkili bir spor hareketinin oluşturulması sağlanmalıdır. Kaynak olarak Yasemin Gök ve Hakan Sunay’dan yararlanılmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.