Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Futbol, futbol yine futbol..!

Spor mu dediniz?

Aşırı zorlanma, risk alma sonuçlarına katlanma meslek edinme, para kazanma, sosyal statü edinme, mesleki hayatına katkı sağlama, cemiyetleşme gibi herkesi tatmin eden muhakkak bir yönü var. Dünya artık o kadar çok gelişti ki spor branşları ve disiplinleri de farklı farklı sistemlere dönüşerek insanların hizmetine sunuldu.

  Örneğin çok tuhaf değil mi?

  Köpek dövüşleri yasak, horoz dövüşleri yasak ama insan dövüşleri serbest!

  Spor kimliği adı altında örgütlenmiş, güçlü lobisi olan bu branşlarda insanın dövüşü serbest ne tuhaf değil mi. Sonuç olarak insanların merakları ve hoşlandıkları aktiviteler var. Futbolu seven birisine kriket müsabakasını izletirseniz hemen kanal değiştirir.

 Birçok kez dile getirdik. Bizim kendi çocuklarımız kıymetli tüm düşüncelerimizi bunların üzerine yoğunlaştırmalıyız. Amatör spor’un desteklenmesi, amatör sporcuların yanında olmak çok önemlidir. Amacımız sağlıklı yaşam için ise sıkıntı yok.

  Hedef Avrupa, dünya ve olimpiyat ise işin rengi değişiyor. İlimiz de maalesef bu konu uzun yıllardır anlaşılamadım. Zaman zaman anlayanlar olduysa da onlar anlamazlığa vurdular. Bir futbol maçının geyik muhabbetine ayırdıkları zaman kadar olimpik hedeflere zaman ayıramadılar. Binlerce insanımız hoşlandıkları başka branşlara yönelik sportif ruh ve fiziklerini geliştiriyorlar. Yukarıda bahsettik herkes toplu spor yapmak zorunda değiller ya da herkes yöneticinin hoşlandığı branşı yapmak zorunda değiller. İnsanımızın ilgi ve alakasına göre yapacakları sportif tercih değişiyor. İnsanımızın sevgisi ilgisi farklı olabiliyor. Kısacası spor da adalet kurumsal olmalı, saha da adalet, ringde adalet, temsil de adalet çok önemlidir. Kaynakların spora aktarılması en önemli konudur.

Büyük hedefler için, yıllarını amatör bir branşa veren insanların bir seviyeden sonra daha güçlü maddi ve manevi desteklere ihtiyaç duymaktadır. Bizim de ülkemiz de orta ve daha düşük geliri olan ailelerimiz çocukları Tenis yapamıyor. Kendi ekonomisine göre sportif branş seçiyor. Burada dahi bir noktadan sonra maddi olanakların kısıtlı olmasından dolayı kendini geliştiremiyor. Şampiyon olmuş sporcular artık uluslar arası deneyimlere ihtiyaç duyuyorlar. Bir müsabakaya katılım sadece katılım ve vize ücreti 400 TL yolu yemeği oteli derken ciddi boyutlara ulaşıyor. Yapılacak turnuvanın Avrupa da ya da Asya da olması halinde ise her şey başka bir boyuta ulaşıyor.

 Kendi çocuklarımızın çok yetenekli olduğu biliyorum. Ancak yeterince önemi daha detaylı verirsek birçok şey değişir. Bizim ülkemiz de futbol sektörünü dahi devlet destekliyor. Futbol un yayın ihalesine Cumhurbaşkanımızın manevi desteği ile Arap sermaye gurubunun 600 milyon dolarlık ihalesi ile kaynak aktarımı yapılıyor. Bu pasta dan da birçok kulüp yararlanıyor. Amatör branşlara da federasyon bazında devletimiz büyük kaynaklar veriyor.

Yerel bazda da sporcularımızın daha rekabet edebilir bir duruma ulaşması için daha ciddi kaynakların kullanılması gerekmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.