Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Hayatımıza Sporu Yaymak

Bir insan yaşadığı süre içinde spor yapmayı kendine en önemli vazife bilmelidir. Sporu hemen hemen her gün yapmaya özellikle itina göstermelidir. Sporu bir hayat felsefesi olarak kabullenmeli, Sporsuz bir yaşam sürmenin insanın çabuk çökmesine veya yok olmasına sebebiyet verdiğini hiç bir zaman unutmamalıdır. Spor yapan bir insan her zaman kendini zinde, dinamik ve güvende hisseder. Çünkü spor yaparak hemen hemen tüm organlarını yaşamında harekete geçirmiş ve onların da daha dinamizm içinde olmasına çok büyük katkı sağlamış olur.

***

Futbolun günümüzdeki yeri ve önemi tartışılmaz. Oynayanlar ve seyredenlerin yanında yönetenleri ile çağımızın futbolu bir endüstri haline gelmiştir. Bir karşıt ve tezatlar oyunu olması nedeniyle hem oynayanı hem de izleyeni yeni pozisyona, heyecana ve zevke taşıması nedeniyle güncel hayatta hep farklı kılınmıştır.

***

Bir insan sağlıklı ve huzurlu bir yaşam istiyorsa elinden geldiği kadar sinir ve stresten çok ama çok uzak durmalı, her zaman sakin olmaya çalışmalı, vara yoğa hiç bir zaman sinirlen memelidir. Sinir veya Öfke kontrolünü çok ama çok iyi yapmalı, kendini her zaman kontrol altında tutmaya çalışmalı, şu önemli durumu da yaşam boyunca aklından hiç ama hiç çıkarmamalıdır. Şöyle ki; bu dünyada iyiler nasıl varsa, kötüler de muhakkak olacaktır. Bu kaideye göre kişi adımını her zaman dikkatli ve temkinli atmaya özellikle gayret etmelidir. Kendine taş atana, elinden geldiği kadar gül atmaya çalışmalı ve susmayı çok iyi bilmelidir. Çünkü “Söz gümüşse, sükut altındır.”

***

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından organik gıdalar için marketler reyonlar düzenlerken, sadece organik ürünler satışa sunan dükkân ve pazarlar da birbiri ardına açılmaya devam ediyor. Peki, nedir bu organik gıdalar? Organik beslenme kavramının yaratıcısı organik gıdalarla beslenmenin kuralları nelerdir? Eğer organik olmayan besinleri tercih edersek sağlığımızı bu seçimden ne denli etkilenir?

Yaşam biçimi ve disiplinimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Son yıllar da özellikle beslenme alışkanlığımızın vücut saatlerini bozmaktan dolayı ciddi sağlık sorunları ile karşılaşıyoruz. İşte bize endüstriyel hayat bu dengesiz yaşam biçimini sunuyor. Biz de buna ciddi anlam da kapıldık gidiyoruz. Bunun farkına varıp hatamızdan çok hızlı bir kararla dönmezsek yaşam ve sağlığımız da ciddi problemler oluyor. Yeme ve içecek tercihlerimizi tamamen organik tercih etmeliyiz. Şehir hayatın da mutlaka egzersiz (spor) tercih etmeliyiz. Hareketli bir yaşamı olmazsa olmaz kabul ederek temel yaşamsal ihtiyaçlarımızın arasına almalıyız. Sağlığımız bozulduğun da sizin çektiğiniz ızdırap, acı ve ağrıları kimse sizin kadar hissedemeyecek. Sağlıklı olmak, dinç ve enerjik bir hayat tarzı için egzersiz tercihi en doğru karar olacaktır bizim için, yediğimiz yiyecekler, içecekler ve yemek saatlerimizi düzene sokmalıyız. Enerji miktarı aşırı yüksek endüstriyel besinlerin yerine tamamen doğal ve organik yiyecek ve içecekleri tercih etmeliyiz.

Hayat kalitemiz için iş hayatımızdan biraz zaman planlayarak spor yapmaya başlamalıyız. Kendimizi önemsemeliyiz. Kendi değerimizi önce kendimiz bilmeliyiz ve farkına varmalıyız. Biz sağlığımıza dikkat edersek sevdiklerimize daha fazla yardım ve hizmetimiz olacaktır. Sağlıklı bir yaşam biçimine dikkat edersek devletimize yük olmaktan da kurtuluruz ayrıca milli gelire katkımız olur. Sağlığımıza dikkat edersek ilaç kullanmak zorun da kalmayız.

 Doğal ve organik beslenmenin peşine düşelim.Market kölesi olmayalım,doğal hayata dönelim,eski toprak la yaşamayı yeni den hayatımıza geri getirelim.En azından hafta sonları köyümüze gedelim,ekelim dikelim toprağımızı sevelim,ona kendimizi hatırlatalım,toprak da sevinsin hatırlandığı için,insanın sevgisini ona hissettirelim;

Hafta sonu ona göstereceğimiz ilginin karşılığını pozitif olarak geri alacağız daha dingin daha rahat daha enerjik bir kişiliğe ulaşacağız


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.