evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

İDEOLOJİK GELİŞİMİN VE SPOR KÜLTÜRÜ

Bir toplumsal kurum, toplumdaki düzenin birçok yönünü özellikle günlük yaşamımızın şekillenmesinde etkili olan değerleri, beklentileri, ilgileri, çıkarları tanımlar. Ayrıca, bu toplumsal kurumlar bireyin toplumda nasıl davranması, tavır göstermesi konusunda eğitici bir fonksiyona da sahiptirler. Bir toplumsal kurum olarak spor da, bu fonksiyonları yerine getirmektedir. Sporu anlayabilmenin ve açıklayabilmenin yolu, sporun içinde yapıldığı toplumun ideolojik ve kültürel yapılarını anlamaktan geçecektir. Aksi takdirde spora yönelen her türlü anlama edimi, sporun toplumsal yaşam ile kurmuş olduğu bağlantı içerisinde yerine getirdiği işlevleri ve ilişkileri değil, sadece görünen sportif etkinlikleri ve sonuçları açıklayabilecektir.

Spor sadece yarışma rekabeti değildir. Spor küçük yaşta kişiye öz güven veren, kendini ifade etmesini sağlayan, gerek ferdi anlamda mücadele etmeyi öğreten zorluklarla baş edebilme yeteneğini geliştiren, takım birlikteliği kazandıran, dayanışmayı artıran, kişinin yaptığı işte fikir üretmesini sağlayan, elit seviyeye ulaştığında etrafına her türlü davranışı ile örnek olan bir seviyeye ulaştırır. Bu gelişmelerle birlikte kişide üst düzey mücadele karakteri gelişir. Spor kişide toplumsal yönden nasıl davranması gerektiği öğretir. Spor yapılan toplumda toplumun ideolojik yapısının tanımasını sağlar ve geliştirir. Sporla birlikte farklı kültürlerle tanışılır bu sayede etkileşim meydana gelir. Sporcu geldiği toplumda bu değişimi ilk uygulayan kişidir. Bu kültürel etkileşim sonucunda meydana gelen davranış değişikleri sporcunu yaşadığı toplumda ideolojik tavır ve duruşunun şekillenmesine neden olur. Sporcu bu gelişimi ile her türlü toplumsal gelişmede örnek model insan olur. Fikir temelinde ciddi bir geliş göstermesinde sporun önemi çok büyüktür. Fikir gelişimi ile birlikte fiziksel gelişiminde son derece mükemmel olur. İdeolojik anlamda kişinin kendine yol çizmesine örgütsel bir teşkilatlanmaya katılması noktasında tercihlerini doğru yapmasına yardımcı olan baş faktördür. Dolayısıyla spor sadece sonuçlarının değerlendirildiği ve açıklandığı bir organizasyon olmamalıdır. Kişiyi ideolojik yönden de geliştirilir ve toplumda yer edinmesine, kendini ifade ederek ömür boyu içinde kalacağı ve mücadele edeceği bir ideolojik yöne başlamış olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.