Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

KARANLIK ZİHNİYET

Ordu ilimiz de spor şeklin dışında her geçen gün kan kaybediyor. Özellikle gelişmiş spor dalları üst düzey başarı için kaynak eksikliğinden dolayı başarılı sporcularını kaybediyor. Biz gelişmiş sporcu deyince inanıyorum ki birçoğu nedir diye soruyordur.

Avrupa, dünya ve olimpiyatlara aday sporcu olabilmek için on yıllık emek vermek lazım. Bu arada bu sporu yapana yazık oluyor. Hayatının on yılını bu işe vermiş birçok kişi gelecek kaygısı gördüğü an spordan uzaklaşıyor. İşte tam bu nokta da üst düzey sporcular kendilerini daha büyük başarılara taşıyacak organizasyon eksikliğini hissettikleri zaman ekmek parası kazanabilecekleri mesleklere kayıyorlar. Ülkemizin ve ilimizin en büyük problemi maddi ve manevi tüm kaynakların top sporlarına verildiği görünce diğer dalları yapan sporcu, yönetici, çalıştırıcı umutsuzluğa düşüyor. Spora vereceği sevgi, enerji ve alakalısı kayıp olup gidiyor.

Diğer dallardaki başarılarda ilimizi ve ülkemizin tanınmasına vesile oluyor. Ordu nun tanıtımında top etkili oluyor da diğer dallar etkili olmuyor mu? Profesyonel takım batmış kurtuluşu muzice toplantı üstüne toplantı, gazete, TV tüm medya sanki kriz çıkmış gibi gece gündüz kurtuluş reçetesi ararken acaba bu kurum ve kuruluşlar neden diğer branşların için de bulunduğu içler acısı durumu değerlendirecek bir düşünceye yönelmiyorlar.

Çünkü ilimiz de top zihniyetin den oluşmuş karanlık bir el ve zihniyet buna müsaade etmiyor. Bu zihniyet zaman zaman spor un için de olduğunu spor iyi anladığını izah etmek için saatlerce kamuoyu nu meşgul ediyorlar. Hâlbuki kendilerini anlatmaya çalıştıkları bu zaman kadar diğer dalların sorunlarına ayırsalar her şey çabuk yoluna girecek. Bu zihniyet ve ekibi dışın da ordu da güvenilir kimse yok. Kaynakların kendi ekip ve adamları dışında ayrıldığın da diğer kesime hırsızlık yapacak aktarılan kaynakların kişisel çıkarlar doğrultusunda kullanılacakmış gibi bir önyargı ile bakmaktadırlar. Memlekette kendilerin den başka dürüst insan kalmamış gibi davranmaları diğer dalların yok olmasına sebep oluyor. Bu vebali sporcu erdemliğine sahip olmadığı için anlamaları mümkün olmuyor. Binlerce diğer sporcuya yazık değil mi?

Ben bu sorunu dile getiriyorum. Medenice ve insanca bunun büyük hata olduğunu söylüyorum. Merdiven altların bu zihniyet hakaret ve küfür edenler fırsatını bulunca bizden daha çabuk menfaatlerini koruyup alıyor. Çünkü onlar dedikodu yaparlar aydınlıkta ve ortalıkta konuşmazlar. Birebir de iyi dedikodu yaparlar. Sonun da pastadan en iyi almaya gelince herkesten daha önce davranıyorlar. Biz kötüyüz yalaka en güvenilir adam oluyorlar. İlimiz deki bu karanlık zihniyet spordan anladığını zanneden ahmak zihniyet sporun daha büyük başarılar gelmesine engel oluyorlar. Yetişmiş onlarca gencimizin Avrupa dünya belki de olimpiyat şampiyonumuzun yok olmasına kayıp olmasına sebep olmaktadırlar.

Bakıyorum top için bir günde bin 500-2 bin lira harcayanlar amatör sporcunun başarısı için yok edebiyatı yapıyor. Top öncelikli oluyor. Diğerleri ise ülkemizin A.B.D seviyesine gelmesini beklemesi gibi bir anlayışla karşılaşıyorsun. Yazık çok yazık. Kişisel çıkarlarını düşünen beyinlere kalmışız.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.