Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

KASSAL DAYANIKLILIK MI YOKSA KARDİORESPİRATOR DAYANIKLILIK MI?

 Sanki dayanıklılık ayrı terimmiş gibi gözükmekte ise de birbirleri ile ilişkilidir.

  Kassal dayanıklılık ve kardiorespirator dayanıklılık gibi. Her biri sportif performansı etkileyen, ve değişik  spor branşlarında değişik özellik arz eden olgulardır.

     Örneğin; 100 ve 200 metre sprinterler için dayanıklılık bu 100- 200 metre boyunca çok yüksek süratte yorulmadan yarışı devam ettirmektedir. Dayanıklılık günümüzde; kısa süreli dayanıklılık, orta süreli dayanıklılık, uzun süreli dayanıklılık, kuvvetin aynı şekilde kısa, orta ve uzun süreli devam ettirilmesi gibi ele alınıp antrenmanlar planlanmaktadır.

        Fitness’le bu kassal dayanıklılık olarak incelenir, tek veya çoklu kas guruplarının yüksek süratte, tekrarlayan veya statik kasılma yapmasıdır. (Halteri kaldırdıktan sonra hakem “ YERE” diyene kadar statik tutması) judo yu ele alırsak maçta % 70 statik/ izometrik kasılmalar içinde olsa da sporcu  antrenmanlarda statik güç  egzersizlerinin  çok az yapıldığını görürsünüz.

        Bu tip dayanıklılığa birkaç kaldırış yapan halterciler, boksörler ve judocular misaldir.  Bu sporların özünde  ritimlik, tekrarlanan hareketler vardır.

 Kassal dayanıklılık kişinin kaslarına veya kasına özel iken, KARDİORESPİRATÖR dayanıklılık, kişinin büyük kas gurupları ile ( bacaklar) tüm vücudunu kullandığı dinamik aktivite sırasında uzun süre yorulmadan aktiviteyi devam ettirebilmesidir.

 

       Kişi bu uzun süreli egzersiz sırasında çalışan kaslara uzun süre, kesintisiz yeterli oksijeni iletir bu özellikte kardiorespiratör dayanıklılığın  gelişmesi ile izah edilir.

 FİCK EŞİTLEMESİ burada geçerlidir.

    KUVVET bölümüne geçmeden  “kuvvet çalıştığınız antrenmanda dayanıklılık ve sürat antrenman yapmayın”) konusuna…

 

     Egzersize cevap olarak kardiyovasküler sistemin çok yönlü adaptasyonları

-Oksijen temini, iletimi, kullanımı

-Kalp büyüklüğü

-Stroke  volümü

-Dakikalık kalp atımı

-Kalp depisi- cardiac output

-Kan akımı, iletimi, vaskularizyon

-Kan basıncı

-Kan volümü

Mitokondria gibi bir çok bölümün egzersize adaptasyonu dayanıklılığımızı geliştirecektir.

 

SOLUNUMSAL ADAPTASYONDA:

-Pulmoner vantilasyon

-Pulmoner difizyon

-Arterial- Venöz oksijen farkı

 

       KASSAL ADAPTASYON

-Kas fibril tipi

-Fibrillerin kapillerle iyi beslenme özellikleri

-Miyoglobin içeriği

-Mitokondrial – fonksiyon

-Oksidatif enzim reaksiyonları

 

METABOLİK ADAPTASYON

-Laktak sınırı

-Solunum değişim oranı

-Oksijen tüketimi

    Kişilerin aerobik egzersizlere yanıtını etkileyen diğer faktörler. Antrenman durumu ve V0₂max , kalıtımsal miraslar Egzersize iyi yanıt, kötü yanıt, ve kadın erkek farkıdır.

    Neticede Anaerobik kas enzimleri kreatin kinas ve miyokinas seviyeleri 30 saniyelik yüklemelerle  artış gösterdi.

 

    

 Antrenmanlar  neticesi meydana gelen fizyolojik  değişiklikler  antrenmanın  tipine özeldir.Anlamı;kuvvet ve dayanıklılık antrenmanını aynı antrenmanda iç içe ,ardışık yaparsanız, zarar görecek olan anaerobik kuvvet/hipertrofi özelligimiz olacağıdır

- Anaerobik  ve güç egzersizleri  Anaerobik  gücü ve  Anaerobik  kapasiteyi  geliştirir.

- Performansı geliştiren sprint tipi Anaerobik egzersizler  daha çok  güç gelişmeden ziyade  Anaerobik enerji temin  etme sisteminin  geliştirilmesidir.

 

- Anaerobik egzersizler ATP, PCR ve  glikolitik  enzimleri artırır fakat oksidatif enzimler  üzerinde etkisi yoktur.

 

Her spor branşında  o branşa  özel fizyolojik  adaptasyon geliştirmek  isteniyorsa  o spor  dalına özel  unsurlar  geliştirilmelidir.

 

İyi bir antrenman programı seçmede olan fizyolojik adaptasyonunu  geliştirmek, performansını artırmak için çok seçici ve dikkatli olunmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.