Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

KOLTUK, DEDİKODU MAKAM, İKİ YÜZLÜLÜK

 

Devlet koltuğuna oturmak için, yaptıklarını ne çabuk unuttun, kaç takla attın, masum insanlar için ne kadar gıybet ettin… Dedikoduları gerçekmiş gibi yemin ederek bir bir sıraladın, sonun da istediğini aldın. Zannettin ki bunlar Ordu’dan duyulmaz.

Gelir gelmez daha koltuğun ısınmadan birinci derece akrabanı baston değneği olarak işe aldın. Yıllardır bekleyenleri görmezden geldin… Hak dedin hukuk dedin yapmadın. Dürüstlük dedin dedikodu yaptın.

İki yüzlü insanlar hayat öyle değişken, öyle karmaşık ki; hızına yetişemiyor insan. Bir gün var olan ertesi gün yok oluyor, bir gün can olan ertesi gün ırak. Bir gün güldüren şarkı günler sonra hüzünlendirebiliyor. Bir gün yediğin yemek tat verirken, ertesi gün Şam’da kayısı yesen tat vermez olabiliyor.

Bir gün gözünden yaş damlarken, ertesi gün birisi çıkageliyor ve o yaşı silebiliyor yanağının en kırmızı yerinden…

Hadi hayat böyle de üstadım, hadi hayat böylesine iki yüzlü, böylesine içten pazarlıklı ve böylesine riyakar. İnsanlara ne oluyor?

İnsanlar neden iki yüzlü, neden riyakar? Zamanında yüzüne gülen bir insan, neden sonra arkan dönükken gösteriyor tırnaklarını?

Korkaklık mıdır buna sebep, ya da kişilik sıkıntısı yaşamak mıdır? Bazen ağzım açık kalıyor insanların iki yüzlülüğü karşısında, olanları aklım almıyor. Gülüp geçiyorum çoğuna, çünkü her defasında o insan belli ediyor kendi seviyesini, kişiliğini, haysiyetini ama içten içe de sormuyor değilim: “Ben bunu hak edecek ne yaptım ki?”

Gereğinden fazla mı iyi davrandım? Selamımı, sohbetimi, hatırını sormayı eksik etmediğim için mi böyle iki yüzlülük yapıyor insanlar?

Hiç bir soruya bulamıyorum ki cevap; işte bu yüzdendir aklımın almaması.. Bazı insanların kişilikleri zamanla ortaya çıkıyor. İçlerinde bir köşede gizlice besledikleri bazı duygular, zamanı geldiğinde kendini belli ediyor.

Oysa yine onlar değil miydi, zamanında yüzüne gülenler? İşte tam da öylelerine diyoruz biz, “iki yüzlü” diye. Bazıları da var ki resmen hayatla yarışıyor iki yüzlülük konusunda.. Dilerim ki bu yazdıklarım sözüm ona o “açık göz”ler tarafından da okunur.. Ve yine dilerim ki sessiz kalmamın güçsüzlüğümden değil, haysiyet sahibi olmamdan, aldığım aile eğitiminden ve edep ahlak bilmekten öte olduğunu anlar o açık gözlü zatlar. - Olduğu gibi görünen, ya da göründüğü gibi olan herkese spor camiamız da bu tür iki yüzlülerin yüzü kısa zamanda pazara çıkar..Dedi kodu ile camiaları birbirine düşüren hatta kurumları karşı karşıya getiren ahmakların ipliği pazara çıkınca bu memlekette bakacaklar merak ediyorum.Koltukları ve makamları devletimiz kimseye vermiyor.Baki kalan yatığımız hizmetimizdir.Bu sahte tertipleriniz korkak insanların yapabilecekleridir.Spor dürüstlüğün,centilmenliğin,ahlakın ve faziletin örnek olduğu camialardır.Zaman zaman çirkin insanlarla yıpratılmamalıdır.Camiaların bölünmesine yıpranmasına müsaade edilmeyecek kurumlardır.Bulunduğun mevkii kullanarak camialara derin yaralar açmaya çalışmak aptalca bir düşüncedir.Bazı şeylerin delili aranmaz,uygulamalar bunu gösterir.Tavsiyeler bunu gösterir gösterir.Sözünden çıkmadığını düşündüğün o küçük insanlar senin gibi nice aptalları aliağan kayığına bindirdiler..Sen kendini akıllı zannederken onları seni okuyor sen farkında değilsin…

 Senin ortaya attığın o yalanmış kemikler onları doyurmaz…

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.