Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

KORKULARINIZIN İÇİNE ADIM ATIN

“Korkularınızın sizin geleceğinizi planlamasına izin vermeyin”

“ Bir şeylerin yanlış gideceğinden korkmayın, nelerin iyi gideceğini düşünün”

“ Bir gün gelecek kalbimiz atmayı durduracak, korkularımızın hiçbir önemi kalmayacak ilk adımı akılla atın ve yapın, korkularınızın içine bir adım atın ve yenin o korkuyu…korku sizden korksun !...

Yapabilirim diyebilmeniz lazım, iyi askerler, iyi iş adamları, iyi sporcular, iyi yöneticiler hep bu kelimeyi kullanmışlardır, “yapabilirim”! Bu hayal bile olsa gerçekleşebilir bunu unutmayın. Hayal etmezsen gerçekleştiremezsin

 Artık yazmaktan korkmuyorum, düşüncelerimi doğru ifade ettikten sonra varsın bir virgül yanlış olsun, nasıl olsa iyi bir arkadaş, iyi bir editör, iyi bir yayın evi sahibi her zaman var.

Adım yeterli !..

 O ilk adımı atmak, her zaman kesin iyi sonuç verecek demek değildir ama ileride okuyacağınız “Savaşçı ruhu geliştirmek” konusunda göreceğiniz gibi, her şey iyi gitmediğinde daima ikinci bir şans vardır konusunda da göreceğiniz gibi; özgüveniniz, bilginiz, tecrübeniz ve yürekliliğiniz sayesinde sonuca gidecek, başarılı olacaksınız.

Düşmanın, rakibin bir hata yapıyorsa kesme!.. Bırak yapmaya devam etsin…

"Onun yaptığı hatalar senin yaşam sigortandır" denir.

"Yaşamda hiç bir iyi savaşa ve kötü barışa rastlanılmamıştır."

Onlarında bir ailesi, çocukları olduğunu unutur, yeryüzünden silmek istersin düşmanını. Liderlik, onur, alçak gönüllülük öğretir sana ama karşındakini yok ederek..

 "Savaştan galip gelip kurtulabilirsin ama yaptığı depremden, yıkıntılardan, yaralardan, tahribattan, pislik ve artıklardan asla !..".

 Belki bir süre, bazı zamanda bazı insanları öldürebilirsin ama tüm zaman sürecinde tüm insanları öldüremezsin. kulaklarında,

Mücadelede her şey yanlış gittiğinde sana bir çok şey öğretir savaş, hayatta kalmak , ilk öncelikli öğretilerdendir.

Önündeki düşmandan nefret ettiği için değil, arkasındaki sevdikleri için savaşır. Bir spor takımı gibi problemleri birlikte çözmesini öğrenirsiniz ve çözersiniz, aynı bir orkestranın uyumu içersin de…

Korkularınla yüzleşir, ya utanır yada kendi kendini sorgularsın. Bazen de “Benim buralarda ne işim var?” diye düşündüğün olur.

Herkes kahraman olmak ister ama kahramanlık çoğu zaman yürekle değil, tesadüflerle de oluşur.

Savaşın sonunu yalnızca ölüler görür denir, çünkü sağ kalanlarda artık ölü gibidirler !..

Hayallerinizden asla ve asla vazgeçmeyin. En iyi yapacağınız şey, hayallerinizi beyninizden dışarılara taşımak ve onları gerçekleştirmeye çalışmak, gerçekleştirmek olsun.

Hayallerinizi masaya yatırın, plan yapın, başarmak için harekete geçin ve benimde korkarak yaptığım gibi o küçücük adımı atın ve başarın. Bunları gerçekleştirmek isterken önünüze çıkacak engelleri aşmaya çalışın, aşın o engelleri altından geçin, üstünden atlayın, etrafından dolaşın, olmadı içinden geçin ve aşın o

Kore savaş sanatları kitaplarını okuduğunuzda bir çok Tekvando  kitaplarında büyük ustaların güzel sözlerine rastlarsınız.."

Zaten Koreliler küllerinden yeniden doğmuş bir millettir, ülkedir.

Yaşamımızda kuşkular, korkular etrafımızı ahtapotun kolları gibi sarmıştır.

Cesurluğa, kahramanlığa ,korkusuzluğa nasıl adım atacağız? Saldırgan, agresif şekilde korkularınızın içine dalın "Korkaklar bin kez, kahramanlar ise bir kez ölür" sözünü hatırlayın...

İşte bu adım , korkusuzluğun içine atacağınız bir küçük adım, sizi korkusuz, cesur bir savaşçı yapacaktır.

Bizler, bilmediğimiz, tanımadığımız şeylerden ürker, korkarız.

Şayet korkularımızı yenemiyorsak biz onu korkutmalıyız.

"Esas başarı başarısızlık korkusunu içimizden atmaktır. İster ticarette, ister spor veya  (Gurur, onur, başarı, kazanma) unutup koşup kaçacaksın veya korkuyla yüzleşeceksin, seçim senin !

Kaygı durumunda , ter miktarı ortaya çıkan bedensel değişimleri saptamak için kan basıncını, solunum sayısı, değişen hormonal seviye, bazal metabolizma beyin elektrik sinyalleri bile değişkenlik arz eder.

Korkudan daha büyük bir kuruntu, illüzyon yoktur.

Mutsuzluklar gelecek korkusunu artırır, kaygı düzeyimizi yükseltir. Yaptığı işte başarılı olamayan insan, keşke başka bir meslek seçseydim diye pişmanlık duydukça ,yaşamını ve çalışma hayatını başarılı sürdüremez. Başarısızlıkta kaygı düzeyimizi artırır.

Korkularımızdan kurtulmanın tek yolu korkularımızın içine tek, bir tek adım atmaktır.

TAEKWONDO, judo, ju jltsu öğren

Ticaretten korkuyorsanız gidin ticaret yapın. Dolandırılmış, kandırılmış, arkanızdan hançerlenmiş olabilirsiniz, belki de sizi kasten, bilerek batırmış olabilirler...kalkın ayağa, tekrar tekrar ticareti deneyin, yavaş yavaş emin adımlarla...” Tecrübe, insanın hayatta yediği kazıkların toplamına denir” sözünü hatırlayın…

"Başarı, başaracağım deyip onun, başarısızlığın üstüne üstüne giden tekrar tekrar deneyen kişilerin kazandığı bir şeydir"

Küçükten başlayın, yavaş yavaş büyüyün, merdivenleri adım adım, yavaş yavaş çıkın ki yeniden düşüşünüz yavaş olsun !!!.

İşte tek bir adımla işte, ticarette, sporda, savaşta korkunun, düşmanınızın, rakibinizin üzerine gitmeniz, sizi cesur biri, cesur bir asker, cesur bir ceo, cesur bir holding sahibi, cesur bir sporcu, cesur bir işçi, cesur bir memur, cesur bir emekli , cesur bir esnaf , cesur bir antrenör yapacaktır. Örnekleri sayılamayacak kadar çoktur.

Başka türlü başarılı, yürekli olamazsın. Yürekli olmak zavallı bir kadını dövmek, yüzünü gözünü morartmak, bıçaklamak, tabancayla vurup öldürmek, tecavüz etmek ve kaçmak değildir. Korkaklık, ödleklik aşağılık kompleksinin göstergesidir.

Beynimizde olan korkuları yine beynimizle yenmeliyiz, çok akıllı bir organdır. O merkezi yöneticidir.

Tehlikeli durumlarda kaygı düzeyimizin artmasına bağlı olarak endişe, öfke, korku, karamsarlık, sinirlilik ve tedirginliklerimiz artar. Bunlara bağlı olarak da bilinçli yapılacak işlerde duraksamalar, gecikmeler kaçınılmaz olabilir.

Tehlike durumlarında organizmamız zorlanmalara karşı bölgesel tepkiler oluşturarak direnç kazanmaya çalışır. Tehlike anındaki belirtilere ek olarak veya onlardan ayrı olarak bedensel belirtiler ve yakınmalar oluşur, bunlar:

• İştah kesilmesi, zayıflama

• Ağız boğaz kuruması

• Yorgunluk, bitkinlik

• Baş ağrısı baş dönmesi

• Aşırı yemek, şişmanlık

• Dengesizlik

• Uykusuzluk, aşırı ve düzensiz uyku

• Uykuda diş gıcırdatma

• Korkulu rüyalarla uyanma

• Mide bağırsak bozuklukları

• Sese karşı duyarlılık

Günümüzün moda hastalığı stres, günün birinde er yada geç sırtımıza yapışacak, yapışabilir ve onunla korkmadan mücadele etmeliyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.